19.11.2020 Neljapäev

Raamatupidamise Toimkonna kommentaar tõlgendusele RTT 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“

Raamatupidamise Toimkond avaldas septembris 2018 tõlgenduse RTT 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“. Selle tõlgenduse väljaandmise ajaks ei olnud IASB (Rahvusvaheliste Finantsaruandluse Standardite väljaandja) esitanud antud teemal omapoolseid seisukohti.

Raamatupidamise Toimkonna kommentaar tõlgendusele RTT 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“
Raamatupidamise Toimkonna kommentaar tõlgendusele RTT 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“ Foto: pixabay

Juunis 2019 avaldas IFRS Tõlgenduskomitee (IASB tööorgan, mis annab välja standardite tõlgendusi ja kommentaare) oma arvamuse krüptovaluutade kajastamise kohta nende omandaja aruannetes (https://www.ifrs.org/news-and-events/updates/ifric-updates/june-2019/#8).

Oma arvamuses jõudis IFRS Tõlgenduskomitee oluliselt kitsama vaateni krüptovaluutade kajastamisel kui Raamatupidamise Toimkond – teatud juhtudel kajastada neid kui varusid, ülejäänud juhtudel immateriaalse varana. Seejuures jättis IFRS Tõlgenduskomitee kõrvale mitmete riikide arvestusstandardite koostajate märkusi selle kohta, et selline lähenemisviis ei ole kooskõlas krüptovaluutade majandusliku olemuse ja nende soetamise eesmärgiga.

Raamatupidamise Toimkond kaalus IFRS Tõlgenduskomitee arvamust ning leidis, et:

  • IFRS Tõlgenduskomitee käsitles vaid krüptovaluutade kajastamist omandaja aruandes, samas kui RTT 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“ kaasab ka teisi instrumente ning seda mitte ainult omandaja, vaid ka nende väljaandja arvestuses;
  • IFRS Tõlgenduskomitee arvamusele krüptovaluutade kajastamisel esitati mitmeid oponeerivaid arvamusi lähtudes krüptovaluutade majandusliku olemuse ja nende soetamise eesmärgist ning milles väljendati seisukohta, et finantsaruannete eesmärk on anda edasi objektiivset informatsiooni ning kajastada majandustehinguid ja finantsseisu õiglaselt, mida IFRS Tõlgenduskomitee poolt esitatud lähenemine ei soosi.

Siis otsustas Raamatupidamise Toimkond, et RTT-s 1 „Plokiahela tehnoloogial põhinevate instrumentide kajastamine“ toodud põhimõtted on endiselt kohalduvad Eesti finantsaruandluse standardi kohaselt koostatavatele raamatupidamise aruannetele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255