29.11.2013 Reede

Ossinovski: töötuskindlusmakse määra samaks jätmine on silmakirjalik

Jevgeni Ossinovski hinnangul on selgelt silmakirjalik valitsuse poliitika, kus ühest küljest plaanitakse 2015. aastal tulumaksu langetamist, kuid teisest küljest jäetakse töötukindlustusmakse määr vähendamata.

Jevgeni Ossinovski: töötuskindlusmakse määra samaks jätmine on silmakirjalik
Jevgeni Ossinovski: töötuskindlusmakse määra samaks jätmine on silmakirjalik Foto: PM

"On selgelt silmakirjalik rääkida tööjõu maksustamise vähendamisest. Tegelikult oleks tööjõu maksustamist võimalik juba tuleval aastal langetada töötuskindlustusmaksu alandamise teel," ütles sotsiaaldemokraatide riigikogu fraktsiooni liige Jevgeni Ossinovski BNS-ile.

Sisuliselt on tegemist varjatud maksustamisega, rääkis Ossinovski. Selleks, et rääkida tööjõumaksude langemisest aastal 2015 ja samal ajal tegelikult riigi tulud kokku korjata, hoitakse tööstuskindlustusmakset kunstlikult kõrgel, sõnas ta.

Lisaks on Ossinovski hinnangul täiesti ebasobilik on see jutt, et valitsus ei saa seda langetada, kuna äkki töötus võib järgnevatel aastatel tõusta. "Töötukassa on oma prognoose teinud ja on selge, et reservide maht on praeguseks nii suur, et elab üle mitu korda kõrgema tööpuuduse taseme. Vähemasti võiks siis ausalt öelda, miks seda tehakse," lausus Ossinovski.

Ossinovski sõnul on sellise asjade arengu puhul ka küsitav, milleks on töötukassa ettepanekut üldse vaja, kui valitsus lõppkokkuvõttes otsustab oma kassareservide vajadusest lähtuvalt.

Valitsus keeldus neljapäeval arvestamast töötukassa nõukogu ettepanekuga kehtestada 2014. aastaks kindlustatu maksemääraks 1,4 protsenti ja tööandja maksemääraks 0,7 protsenti töötasudelt makstavatelt summadelt ning otsustas jääda kehtivate töötuskindlustusmakse määrade juurde.

Sellega otsustas valitsus jätta töötuskindlustuse makse määrad praegusele tasemele ehk siis kokku 3 protsendile, millest 2 protsenti tasub oma brutopalgast iga töötaja ja 1 protsenti tööandja.

Kui töötuskindlustusmakse määrad langetada 1,4 protsendile kindlustatutele ja 0,7 protsendile tööandjatele, laekuks 2014. aastal töötuskindlustusmakseid 123,1 miljonit eurot 175,9 miljoni euro asemel.

Ametiühingute Keskliidu juhi Peep Petersoni hinnangul on valitsuse eilne otsus jätta töötuskindlustusmakse määr langetamata ebaseaduslik ning hetkel kontrollivad seda lahendust liidu juristid.

Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul sündis töötajate, tööandjate ja riigi ühiselt juhitav ning iseseisev töötukassa ühiskondliku kokkuleppena, valitsus valis neljapäeval ühiskondliku kokuleppe ignoreerimise.

2014. aasta lõpuks on oodatav töötukassa netovara väärtus 529,4 miljonit eurot. Eelmise aasta lõpu seisuga oli töötukassa netovara väärtus 469,4 miljonit eurot ja käesoleva aasta lõpuks on töötukassa varade oodatav väärtus 525,3 miljonit eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255