22.03.2024 Reede

Muutus kindlustusettevõtjate avariiliste sõidukite käibemaksukäsitlus

Maksu- ja tolliamet (MTA) teavitab olulisest muudatusest kindlustusettevõtjate poolt avariiliste sõidukite müügitehingute käibemaksukäsitluses - muudatus põhineb Euroopa Kohtu hiljutisel otsusel kohtuasjas C-42/22, mille alusel on MTA oma senist seisukohta muutnud.

MTA palub kõigil asjaomastel ettevõtjatel alates tänavu 1. juulist hakata avariiliste sõidukite müüki käsitlema käibemaksuga maksustatava käibena.
MTA palub kõigil asjaomastel ettevõtjatel alates tänavu 1. juulist hakata avariiliste sõidukite müüki käsitlema käibemaksuga maksustatava käibena. Foto: MTA

Vastavalt Euroopa Kohtu otsusele, juhul kui kindlustusandja on hüvitanud sõiduki hävimise või kahjustamise korral selle tavalise hinna täielikult ja sõiduki omandiõigus läheb üle kindlustusandjale, siis sellise sõiduki müüki ei käsitleta enam kindlustustegevuse osana. Seega, erinevalt varasemast, kuulub selline tegevus käibemaksuga maksustamisele.

Seni on MTA olnud seisukohal, et avariiliste sõidukite võõrandamine kindlustusandja poolt on osa maksuvabast kindlustusteenusest. Siiski, tulenevalt Euroopa Kohtu otsusest ning selle integreerimisest Euroopa Liidu õigusesse, on MTA oma lähenemist ajakohastanud.

Oluline on märkida, et muudatus puudutab kõiki käibemaksukohustuslasena registreeritud kindlustusandjaid. MTA palub kõigil asjaomastel ettevõtjatel alates tänavu 1. juulist hakata avariiliste sõidukite müüki käsitlema käibemaksuga maksustatava käibena.

Muudatus avariiliste sõidukite käibemaksukäsitluses toetab ühtset lähenemist Euroopa Liidu tasandil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255