17.03.2020 Teisipäev

Muudatused audiitori töö köögipoolel seoses koroonaviirusega

Kevad on auditi valdkonnas kiire aeg: enamik ettevõtteid ootab pikisilmi auditi lõpuleviimist ja positiivse järeldusotsuse andmist. Eriolukord, ebakindlus paljudes ärisektorites, karantiin, kohtumiste ja reiside tühistamine – kõik see avaldab otsest mõju auditile.
Darja Roos, vandeaudiitor, Wise Advice asutaja
Darja Roos, vandeaudiitor, Wise Advice asutaja Foto: erakogu
Positiivse järeldusotsuse andmiseks ja arvamuse väljendamiseks, et finantsaruanded ei sisalda olulisi vigu, peab audiitor koguma piisavalt teavet. Ainult dokumentide kontrollimisel põhinev audit on juba ammu minevik.

Töötajate ja juhtkonna intervjueerimine, finantstulemusteni viivate protsesside mõistmine, ettevõtte sisekontrollisüsteemi hindamine ja kontrollimine on audiitori töö kohustuslik osa. Kui intervjuusid ja analüütilisi protseduure on võimalik veebis läbi viia, siis mida teha inventuuri jälgimise, originaaldokumentide kontrollimise, kontrollisüsteemi kohapeal testimisega?

Audiitoritel ja klientidel tuleb leida alternatiivseid teabe edastamise ja kontrollimise viise. Läbiviidava inventuuri reaalajas edastamine audiitorile? Aasta viimase müügi videosalvestamine kinnitamaks korrektset periodiseerimist? Muud uuenduslikud lahendused? Praegu tundub see imelik, aga kes teab, võib-olla muutuvad sellised toimingud peagi vältimatuks reaalsuseks ja rutiinseteks finantsauditi protseduurideks.

Raskused ootavad meid ka iga auditi lahutamatu osaks oleva bilansipäevajärgsete sündmuste hindamisel.

Praegu on tegemist huvitava olukorraga, kus enne ja pärast koroonaviiruse puhangut väljastatud audiitori järeldusotsused võivad tegevusala ja muude parameetrite poolest sarnastel ettevõtetel drastiliselt erineda. Kuidas hinnata koroonaviiruse mõju ärile ning kuidas saab audiitor veenduda, et tema klient jätkab tegevust ka lähitulevikus?

Ettevõtjad peavad olema valmis selleks, et audiitor hakkab nõudma täiendavat infot ettevõtte plaanide kohta, samuti juhtkonna realistlikku hinnangut tekkinud olukorra mõju kohta äritegevusele ja sündmuste arenguvariante. On täiesti selge, et kõik hinnangud ei garanteeri tulevikusündmuste toimumist, ebakindlus ja suure tõenäosusega algav kriis suurendavad audiitori kriitilist suhtumist saadud teabesse.

Juhul, kui audiitor ei saa tekkinud olukorras hankida piisavalt infot nn puhta järeldusotsuse andmiseks, on ta sunnitud oma aruannet vastavalt muutma, lisama märkuse auditi ulatuse piirangu kohta või koguni keelduma arvamuse avaldamisest. Võib prognoosida selliste märkustega järeldusotsuste osakaalu märkimisväärset kasvu. Kahjuks ei ole audiitoritel täieliku ebakindluse olukorras kuigi palju variante.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255