14.12.2023 Neljapäev

MTA saadab meeldetuletusi intresside pealt maksukohustuse kohta

Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab täna ligi kahe tuhandele ettevõttele meeldetuletuse, milles palutakse deklareerida tulumaksu kohustus, mis on tekkinud viimase aasta jooksul tasutud intresside pealt.

MTA saadab meeldetuletusi intresside pealt maksukohustuse kohta.
MTA saadab meeldetuletusi intresside pealt maksukohustuse kohta. Foto: MTA

See on enam kui 100 000 euro jagu lisakulu, mida ettevõtjad saaks vältida, kasutades MTA hinnangute teenust. 

Kulukate intresside tasumise vältimiseks soovitab MTA maksuauditi üksuse juhi Airi Lepassar ettevõtjatel regulaarselt kontrollida e-maksuametis oma hinnanguid, kus kuvatakse ettevõtjale riske ning puudusi maksuarvestuses ennetavalt.

Valesti arvestatud maksusumma toob kaasa intressi maksmise kohustuse, millelt  tuleb omakorda tulumaksu maksta. Seega iga majanduslikult kaalutlev ettevõtja saaks oma kulud kontrolli all hoida, jälgides regulaarselt  maksukäitumise hinnanguid, kus anname  vahetut tagasisidet maksuasjades esinevatele puudustele ning juhised  nende  parandamiseks,

sõnas Lepassar. 

Hinnangute teenus on välja arendatud nii, et see võrdleb erinevate riiklike registrite ning ettevõtete andmeid ettevõtte maksudeklaratsiooniga ja kuvab kliendile nii võimalikku riskitaset kui ka põhjust, miks antud ettevõte maksuaudiitori huvisfääri võiks sattuda.

„Näiteks kui äriühing on soetanud kinnisvara ja kinnistusraamatuga andmevahetuse käigus selgub, et selle sihtotstarve on eluruum/elamumaa, võib see meie silmis kaasa tuua erinevaid maksuriske. Sagedane eksimus on eluruumi kasutamine äriühingu juhatuse liikmete poolt ja erisoodustuse tasumata jätmine. Sel aastal on kinnisvaraga seotud täiendavaid maksukohustusi määratud juba ligi kahe miljoni euro ulatuses,“ lisas Lepassar.

Lepassare sõnul on hinnangute teenus kokkuvõtvalt ettevõtte lakmuspaber, mis hoiatab päris täpselt ette, kas ja millal on oodata kõnet maksu- ja tolliametilt.

„Teenus on loodud selleks, et ettevõte teaks, mida meie nende kohta teame ja saaks ise oma asjad korras hoida, vältida kuhjuvaid maksuprobleeme ja intresse. Samuti on võimalik tellida automaatteavitus hinnangu muudatuse kohta. Kui riske ignoreeritakse ja summad kasvavad, on paratamatu, et ühel hetkel on meil huvi alustada maksukontrolli ning minu kogemus on näidanud, et selle tulemusel määratud maksukohustus on tihilugu veelgi suurem, just kohustuste pikaajalise kuhjumise tõttu,“ nentis pikaaegse kogemusega maksuauditi üksusejuht.

Hinnangute teenus on kättesaadav  MTA e-teeninduses.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255