04.08.2020 Teisipäev

MTA: kontsernisisene Eestist välja laenamine langes aastaga

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel langes tänavu teises kvartalis Eestis tegutsevate rahvusvaheliste ettevõtete raha riigist väljalaenamine aastavõrdluses, ent jäi kvartalivõrdluses samale tasemele.

Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav sätte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.
Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav sätte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril. Foto: pixabay

"Teises kvartalis laenati Eestist välja 103,3 miljonit eurot 109 ettevõtte poolt. Varem väljalaenatud rahast liikus Eestisse tagasi 84 miljonit eurot 79 ettevõttele," ütles MTA juhtiv maksuaudiitor Martin Lehtis BNS-ile.

"Väljalaenamine oli selle aasta teises kvartalis ligi 44,6 miljoni euro võrra väiksem kui 2019. aasta teise kvartali väljalaenamine," lisas ta. 

Laenamise tendentsid on Lehtise sõnul kvartalite lõikes küll erinevad, kuid selle aasta teise kvartali vähenenud väljalaenatud raha hulga üheks põhjuseks on kindlasti majanduskeskkonnas toimunud muutused.

Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused, millega muu hulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.

Seadusele lisatud maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus. Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav sätte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes