12.02.2020 Kolmapäev

Mis saab raamatupidamises amortiseerunud autoga?

2011. aastal liisiti sõiduauto viieks aastaks. Tegu on kapitalirendiga. Auto võeti firmas arvele amortisatsioonimääraga 20% aastas. Viie aasta pärast sõlmitakse selleks, et mitte maksta kohe jääkmaksumust pangale, liisingulepingu lisa ja jääkmaksumus jagatakse veel kahe aasta peale ära. Tänaseks on firma selle auto eest kogu summa pangale tasunud ja vormistanud auto ARK-is enda nimele. Sõiduauto on firma raamatupidamises arvel, kuid auto maksumus võrdub nulliga, kuna amortisatsioon on täismahus maha arvatud. Kas seda autot on vaja kuidagi hinnata, kuna sel on ikkagi mingi väärtus, ja hakata uuesti amortisatsiooni arvestama või võib jätta nii, nagu on, aga tulevase müügi korral (kui tekib selline vajadus) läheb saadud summa firma tuludesse? Juhul kui on vaja auto ümber hinnata, tahaksin teada, millised raamatupidamiskanded tuleb teha ja kes peab tegelema ümberhindamisega, et see oleks seadustega kooskõlas.
Materiaalse põhivara ümberhindamine ei ole lubatud.
Materiaalse põhivara ümberhindamine ei ole lubatud. Foto: Unsplash

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor

Eesti finantsaruandluse standardi kohaselt ei ole materiaalse põhivara ümberhindamine lubatud. Seega juhul, kui auto on täielikult amortiseeritud ja selle jääkmaksumus on 0, jääb see kuni kasutamise lõpuni raamatupidamises arvele 0 väärtusega. Kui auto müüakse, kajastatakse müügisumma (välja arvatud käibemaks) kasumiaruandes kirjel „Muud äritulud”.

Täpsustuseks lisan, et juhul, kui põhivara objekt ei ole täielikult amortiseeritud ja ilmneb, et selle jääkmaksumus muutuks nulliks enne eeldatava kasutusaja lõppu, tuleks amortisatsiooninormi vähendada selliselt, et amortiseerimata osa jaotuks proportsionaalselt järelejäänud kasutusajale. Kõnealusel juhul ei ole see aga võimalik, sest auto on juba täielikult amortiseeritud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!