03.02.2014 Esmaspäev

Maksuvabade spordistipendiumite kaotamisega tuleks veel oodata

Maksuvabade stipendiumite süsteemi korrastamist võiks alustada järgmise aasta algusest, sest selleks ajaks on Eestis selgelt defineeritud stipendiumi mõiste, leidis Reformierakonna parlamendisaadil Lauri Luik.

Maksuvabade spordistipendiumite kaotamisega tuleks veel oodata
Maksuvabade spordistipendiumite kaotamisega tuleks veel oodata Foto: PM

Kultuurikomisjoni liikme ja koolispordi liidu presidendi Lauri Luikge sõnul on maksuvabade stipendiumite süsteemi korrastamiseks mõistlik seada üleminekutähtajaks 1. jaanuar 2015, sest selleks ajaks on Eestis selgelt defineeritud stipendiumi mõiste ja juhud, mille puhul seda maksta võib, teatas BNS-ile Reformierakonna fraktsiooni pressiesindaja.

"Samuti on valitsus kavandanud alates järgmisest aastast leida täiendavad vahendid noortetreenerite maksuvabadelt stipendiumitelt töölepingutele ülemineku kompenseerimiseks," rääkis Luik. "Kindlasti on oluline, et stipendiumite väärkasutamine lõpeks, sest palga maksmine peab toimuma vastavalt seadustele ning ühtsetel alustel. Tänane olukord aga paneb klubid, kes maksavad oma treenerite ja profisportlaste töötasude pealt kõik vajalikud maksud, ebavõrdsesse olukorda. Lisaks ei ole stipendiaadile tagatud sotsiaalsed garantiid, mis võivad aga teatud olukordades osutuda eluliselt oluliseks."

Luik ei pea mõistlikuks ega õigeks olukorda, kus klubid peavad teatama lapsevanematele treeningtasude suurest tõusust vaid kuu aega ette. "Poole aasta pealt stipendiumitelt töölepingutele üleminekut nõuda on karuteene Eesti spordile. Spordiklubidel ei ole täna sellist rahalist võimekust," leidis saadik.

"See olukord mõjutab eriti valusalt noori peresid ning viimane asi, mida tahame, on laste eemalejäämine spordiringidest ja treeningutest. Seetõttu peangi vajalikuks pikendada üleminekutähtaega tuleva aasta alguseni, mil ka riik on jõudnud stipendiumi mõiste üheselt ära defineerida ning leida ka noortetreenerite toetamiseks täiendavad vahendid," rõhutas Luik.

Saadik lisas, et selle kõige juures on oluline mõista, et süsteemi korrastamiseks peavad pingutusi tegema kõik osapooled. Lisaks riigile ka kohalikud omavalitsused, spordiklubid ja samuti lapsevanemad. Järgmise sammuna ootab Luige sõnul lahendamist kohtunike ja elukutseliste sportlaste stipendiumite küsimus, millega juba täna paralleelselt tegelema tuleb hakata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!