30.04.2020 Neljapäev

Maksuvõla info võiks olla avalik

Kaubandus-tööstuskoda pöördus oma liikmete palvel maksu- ja tolliameti poole ettepanekuga avaldada maksu- ja tolliameti veebilehel ka eriolukorra ajal juriidilisest isikust maksuvõlglaste nimekiri koos maksuvõla suurusega.

Kaubanduskoda pöördus oma liikmete palvel maksu- ja tolliameti poole ettepanekuga avaldada maksu- ja tolliameti veebilehel ka eriolukorra ajal juriidilisest isikust maksuvõlglaste nimekiri koos maksuvõla suurusega.
Kaubanduskoda pöördus oma liikmete palvel maksu- ja tolliameti poole ettepanekuga avaldada maksu- ja tolliameti veebilehel ka eriolukorra ajal juriidilisest isikust maksuvõlglaste nimekiri koos maksuvõla suurusega. Foto: Pixabay

73% vastajatest toetab maksuvõla avalikustamist

Kuivõrd viimastel nädalatel sagenesid pöördumised seoses maksuvõla mitteavaldamisega eriolukorra ajal, viidi koja liikmete seas läbi küsitluse, millega sooviti teada, kas ettevõtted toetavad eriolukorra ajal maksuvõla info avalikustamist. Küsitluse tulemused näitavad, et 73% vastanutest toetab eriolukorra ajal maksuvõla info avaldamist maksu- ja tolliameti veebilehel. Üksnes 17% vastanutest toetab tänast lahendust, kus maksu- ja tolliamet ei avaldata eriolukorra ajal tekkinud maksuvõlglaste nimekirja.

Maksuvõla avaldamine aitab kontrollida tehingupartneri tausta

Ettevõtted tõid küsitluses välja, et maksuvõla andmete avaldamine aitab suurendada turu läbipaistvust. Maksuvõla päringu uuesti avamine võimaldab ettevõtetel kontrollida tehingupartneri, sh uute klientide tausta ja hinnata nende krediidiriski. Hetkel on seda väga keeruline teha. Paljud ettevõtted tõstsid esile ka seda, et kui ettevõttel ei ole võimalik tutvuda maksuvõla andmetega, siis suureneb risk, et ettevõtete vahel tekib ahelvõlgnevusi, mis omakorda avaldab negatiivset mõju ettevõtetele, kel täna on hea maksevõime.

Lisaks toodi välja, et kui maksuvõla andmed ei ole avalikud, siis võidakse makseriski hindamisel aluseks võtta kriisimeetmetest toetust saanud ettevõtete nimekiri, mida hakatakse käsitlema kui raskustesse sattunud ettevõtteid. Selle tulemusena võivad negatiivsesse nimekirja sattuda ka ettevõtted, kel tegelikkuses ei ole suuri probleeme maksevõimega.

Küsitlusele vastajaid tõid välja ka selle, et kui maksuvõlglaste infot ei avaldada, siis on risk, et kõiki tehingupartnereid koheldakse kui potentsiaalseid maksuvõlglasi ning kõigilt küsitakse näiteks ettemaksu. Lisaks tõid ettevõtted välja, et nad ei soovi ettemaksu teha maksuvõlglastele, kuid hetkel ei ole võimalik lihtsasti kontrollida, kas ettemaksu küsija on maksuvõlglane või mitte.

Mitmed ettevõtted kinnitasid ka seda, et nad saavad sellest aru, kui varasemalt väga hea maksekäitumisega on sattunud eriolukorra ajal ajutiselt raskustesse ning maksuvõla info avaldamine ei katkesta nende koostööd.

Ettevõtete seas läbiviidud küsitluse tulemuste valguses palus kaubandus-tööstuskoda maksu- ja tolliametil avada maksuvõla päring ning avaldada ka need maksuvõlgnevused, mis on tekkinud eriolukorra ajal. Hetkel avaldab maksu- ja tolliamet kord nädalas infot vaid nende maksuvõlgnevuste kohta, mille tasumise tähtaeg oli varem kui 1. märtsil 2020.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255