20.10.2015 Teisipäev

Maksu- ja tolliamet loobub OÜ-tamise mõiste kasutamisest

Maksu- ja tolliamet teatas sotsiaalmeedia kaudu, et ühineb Eesti Tööandjate liidu esimehe Toomas Tamsare üleskutsega loobuda OÜ-tamise mõiste kasutamisest, sest see heidab OÜ-le kui ettevõtlusvormile tahtmatult halba varju.

Eestis on siiani läbi arutamata, kui palju peaks ettevõtja sotsiaalsüsteemi panustama, tõdes maksu- ja tolliameti osakonnajuhataja Evelyn Liivamägi
Eestis on siiani läbi arutamata, kui palju peaks ettevõtja sotsiaalsüsteemi panustama, tõdes maksu- ja tolliameti osakonnajuhataja Evelyn Liivamägi Foto: Maksu- ja tollliamet

Samas  tunnistas maksu- ja tolliamet (MTA), et on seda mõistet ka ise hoolimatult kasutanud.

„Suhtlesime eelmisel nädalal ettevõtjatega, kes on keskmistes ja suurtes äriühingutes seni töötasu maksmise asemel ostnud juhatuse liikmetelt või töötajatelt juhtimis- või konsultatsiooniteenust. Selgitasime neile riigikohtu antud suuniseid ja pakkusime oma nõu,“ teatas MTA. „Tagasiside oli mõistev ning sooviti ka täiendavat nõustamist. Igal juhul anname ettevõtjatele aega vaadata, kas neil tuleb riigikohtu lahenditest lähtuvalt midagi oma tegevuses muuta.“

Eestis on siiani läbi arutamata, kui palju peaks ettevõtja sotsiaalsüsteemi panustama; kas tema võib võtta ainult dividende või peaks ta ikkagi mingit muud tulu saama, rääkis maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi esmaspäeval saates „Terevisioon“.

Küsimusele, kui levinud on, et töötav inimene mingil hetkel läheb üle vormile, kus ta esitab arveid ja tõenäoliselt maksab oma tasu dividendidena, maksmata sealjuures sotsiaalmaksu, vastas Liivamägi, et MTA-l selle kohta täpsed andmed puuduvad.

"Me oleme erinevate riskikriteeriumite alusel ettevõtteid selekteerinud ja kui me näeme, et on suurem oht, et OÜ-tamisega tegeletakse, siis nendega oleme hakanud ühendust võtma," märkis Liivamägi saates. MTA püüab välja selgitada, kas ongi tegemist pettusega või on tegemist siiski ausa tegevusega.

Arutledes, miks on laienenud üleüldine arutelu nendele, kes väljastavad arveid ausalt, märkis Liivamägi, et MTA pole seda teemat jõuliselt alustanud, ehk oli meedia ootus midagi muud ja alustas ametkonna eest uurimist, kas on tegemist dividendide või palgaga.

Rahandusministeerium plaanib luua esialgse juhendi, mis selgitab, kus läheb piir dividendide ja palga vahel ning mis oleks läbirääkimistel ettevõtjatega heaks lähtepunktiks, mis oleks ühiskondlikult aktsepteeritav lahendus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!