06.12.2016 Teisipäev

Liiklustrahvid toovad ettevõttele kaasa tulumaksukohustuse

Vahel juhtub ikka nii, et ettevõtja ise või tema töötaja saab töökohustusi täites halva üllatuse osaliseks ning tuleb tasuda kas liiklus- või parkimistrahv. Sellisel juhul on oluline teada, et kui ettevõtte selle kulu katab, tuleb seda  käsitleda kui ettevõtlusega mitteseotud väljamakset ning sellelt tasuda ka tulumaks, selgitab advokaadibüroo Teder maksu-uudiskirjas maksuvaldkonna jurist Janus Paurman.

Janus Paurman, maksuvaldkonna jurist
Janus Paurman, maksuvaldkonna jurist Foto: Advokaadibüroo Teder

Olukorras, kus töötaja trahvi ei kompenseeri ning ettevõtte tasub ise kohustuse, on tegemist ettevõtlusega mitteseotud väljamaksega ning sellelt tuleb riigile tasuda tulumaks. See on maksuõiguslikult arusaadav seisukoht ning laialt levinud praktika.

Sarnaselt trahvidega maksustatakse tulumaksuga veel maksuameti intressid, sunniraha nõuded ning teised rahalised kohustused, mida ei saa pidada ettevõtlusega otseselt seotuks.

Paljudes ettevõtetes on tavaliseks praktikaks, et töötaja kompenseerib ise tema hooletusest põhjustatud liiklus- või parkimistrahvid. Kompenseerimine muudab olukorra aga keerukamaks, sest maksuhalduri hinnangul on sellisel juhul tegu ettevõtlusega mitteseotud väljamaksega ning sellelt tuleb riigile tasuda tulumaks. Maksuhaldur põhjendab seda asjaoluga, et raha on ettevõttest välja läinud ning töötaja peab kompenseerima selle summa juba koos tulumaksuga.

Oluline on see, millise nõudega trahv tasaarveldatakse. Olukorras, kus trahv tasaarveldatakse töötasuga, on arusaadav, et sellelt tuleb tööjõumaksud tasuda, sest tegelikkuses tasaarveldatakse töötasu trahvinõudega. Sellise olukorra puhul on maksu- ja tolliameti seisukoht igati õigustatud.

Samas, kui töötaja kompenseerib samal maksustamisperioodil enda isiklikust rahast trahvinõude, ei tohiks meie hinnangul olla alust täiendava maksusumma määramiseks, sest see toob kaasa topeltmaksustamise.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!