14.05.2019 Teisipäev

Korteriühistute raamatupidamise erisused

Raamatupidamise seaduse § 2 kohaselt on kõik Eestis registreeritud eraõiguslikud juriidilised isikud raamatupidamiskohustuslased. Seega on raamatupidamiskohustuslased ka kõik Eestis registreeritud korteriühistud, mis tähendab seda, et nad peavad täitma praktiliselt kõiki raamatupidamise seaduse nõudeid: koostama raamatupidamise sise-eeskirja, pidama tekkepõhist  arvestust, kajastama kõik toimunud majandustehingud raamatupidamisregistris kahekordse kirjendamise põhimõttel jne.

Maire Otsus-Carpenter
Maire Otsus-Carpenter Foto: vandeaudiitor

Erand üldreeglist

Korteriomandi-  ja korteriühistuseaduse § 50 lõike 2 kohaselt võivad kuni kümne korteriomandiga korteriühistud, mida korteriomanikud juhivad ja esindavad ühiselt, pidada kassapõhist raamatupidamist ja ei ole kohustatud täitma teatud raamatupidamise seaduse nõudeid. Muuhulgas ei ole neil ka kohustust kasutada kahekordset kirjendamist ning koostada majandusaasta aruannet.

Siiski, need lihtsustatud nõuded puudutavad ainult üksikuid, sest need on kehtestatud silmas pidades paarismajade ja ridaelamute haldamiseks moodustatud korteriühistuid, kus korteriomanikud tegutsevad suures osas iseseisvalt ja koos kaetakse ainult üksikud kulud.

Seetõttu jääme selles artiklis nende korteriühistute juurde, kes kõnealust erandit kasutada ei saa ja peavad täitma kõiki raamatupidamise seaduse nõudeid ning koostama täismahus raamatupidamise aastaaruande.

 

Täismahus artiklit saate lugeda mais ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 3, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes