13.03.2014 Neljapäev

Kaubanduskoda ei toeta majutusteenuse käibemaksumäära tõstmist

Neljapäeval toimunud Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse koosolekul arutleti päevakajaliste majandusteemade üle. Üheks oluliseks teemaks oli maksumuudatuse ettepanek, mille kehtestamisega suureneks majutusteenuse käibemaksumäär seniselt 9 protsendilt 20 protsendini.

Kaubanduskoda ei toeta majutusteenuse käibemaksumäära tõstmist
Kaubanduskoda ei toeta majutusteenuse käibemaksumäära tõstmist Foto: Reuters

Maksumuudatuse ettepank tehti koalitsiooniläbirääkimiste raames, et katta riigieelarve vajadusi seoses lisanduvate kuludega.

Feliks Mägus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige ning Nordic Hotel Forumi juht ütleb, et piirmäära tõstmine mõjutaks negatiivelt kogu turismisektorit. „Taoline muudatus ei ole positiivne meie turismisektori arengule, eriti laastavalt võib see mõjuda meie maakondlikele majutusasutustele, kus just viimasel ajal on tehtud palju investeeringuid, eriti uute töökohtade loomisesse. Puutumata ei jääks ka kõrvalsektorid nagu ehitus, mööblitootmine, jaekaubandus. Meie sektori jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime saaksid tugeva hoobi, hinnad tõuseksid ning tulubaas kahaneks,“ lisas Mägus.

Euroopa Liidu 28 liikmesriigist ei ole vaid neljas riigis kehtestatud majutusteenusele madalamat käibemaksumäära. Uuest aastast väheneb nende riikide hulk veelgi.Ka turismiettevõtjate hinnangul vähendab selline stsenaarium Eesti kui turismisihtkoha atraktiivsust, teenusekvaliteeti ja konkurentsivõimet ning pärsib oluliselt hotellinduse jätkusuutlikku arengut.Kaubanduskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul tuleb sellistesse ettepanekutesse suhtuda äärmiselt tõsiselt ning vaadata nende laiemat mõju kogu majandusele ja tööhõivele ning riigi tuludele. Ta lisas, et just hiljuti avaldatud pankrotistatistika kinnitab samuti, et sektori ettevõtetel, mida kavandatud muudatus kõige teravamalt puudutab, ei ole just kõige paremini läinud, samuti tegutsetakse väga teravas konkurentsis kogu regiooni ettevõtetega. Seetõttu on hinnataseme tõstmine hetkel praktiliselt võimatu. Palts lisas, et maksumäära tõstmine mõjuks
negatiivselt ja konkurentsivõimet tervikuna halvendavalt. Riigieelarvesse kavandatud kulude ja tulude vahet tuleks maksude tõstmise asemel täita
pigem kulude kokkutõmbamisega.Kord kuus toimuval Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse koosolekul arutatakse aktuaalseid majandus- ja ettevõtluskeskkonda puudutavaid küsimusi. Juhatuse tööd juhib Toomas Luman.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes