16.01.2020 Neljapäev

Kaubandus-tööstuskoda näeb maksunõustajate lisakohustuses endiselt probleeme

Riik soovib täpsustada, milliste piiriüleste maksuskeemide kohta tuleb maksunõustajatel esitada infot maksu- ja tolliametile. Koja hinnangul ei ole väljapakutud täpsustus piisav ja muudatus on endiselt ebaselge ning võib ettevõtetele kaasa tuua ebamõistlikult suure halduskoormuse.
Muudatus maksunõustajate töös tekitab kaubandus-tööstuskojas pahameelt.
Muudatus maksunõustajate töös tekitab kaubandus-tööstuskojas pahameelt. Foto: Unsplash


Maksunõustaja või skeemi kasutav ettevõte peab alates selle aasta juunist hakkama koguma ja esitama infot maksuskeemide kohta, millel võib olla oluline mõju maksustamisele, finantskontode alasele teabevahetusele või tegelike kasusaajate tuvastamisele. Rahandusministeerium koostas koostas kriteeriumid, mille esinemisel tuleb maksuhaldurit skeemist teavitada.

Esitada tuleb skeemid, mis loovad maksueeliseid

Edaspidi tuleb piiriüleste maksuskeemide puhul infot esitada juhul, kui skeemi rakendamisega võib kaasneda peamise hüvena maksueelis. Sellisteks skeemideks on kahjumit tootva ettevõtja ärakasutamine tulude või maksukohustuse vähendamiseks, kahjumite ülekandmine teise riiki ning tulu ümberkujundamine varaks, mida maksustatakse madalama määraga või mis on maksuvaba.

Kaubanduskoja hinnangul ei ole eelnõus piisavalt selgelt välja toodud, millistel juhtudel tuleb maksuhaldurit teavitada piiriülesest skeemist. Muudatuse teksti lugedes võib tekkida arusaam, et teavitada tuleb sisuliselt igast skeemist, mida kasutab Eesti residendist juriidiline isik, kelle äritegevus leiab aset ka teises riigis ning kes saab sealjuures peamise hüvena maksueelise. See tähendab, et seaduses ei eristata enam seaduslikku maksuplaneerimist agressiivsest maksuplaneerimisest.

Kuigi koda on juba varasemalt juhtinud ministeeriumi tähelepanu eelnimetatud probleemile, esitas ta uuesti oma seisukohad, et täiendavate kriteeriumite eelnõu ei lahenda probleeme ja skeemidest teavitamise kohustus vajab endiselt olulist täpsustamist. Koda rõhutas, et õigusakti adressaadile peab olema selge, millised õigused ja kohustused talle aktiga kaasnevad. Seetõttu ei tohi antud maksunõustajate kohustus olla sõnastatud laialt ja ebamääraselt.

Piiriülestest maksuskeemidest teavitamise kohustus kehtib skeemidele, mis on välja töötatud või rakendatakse alates 2020. aasta 1. juulist. Kui skeemi rakendamisega alustati ajavahemikul 2018. aasta 25. juunist kuni 2020. aasta 30. juunini, siis on maksunõustajal või skeemi kasutaval ettevõttel kohustus koguda sellist teavet juba täna ning hiljemalt 2020. aasta 31. augustiks tuleb see teave esitada maksu- ja tolliametile.

Allikas: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!