06.02.2014 Neljapäev

Kas IFRSid vallutavad raamatupidamismaailma?

Kas IFRSid vallutavad raamatupidamismaailma?
Kas IFRSid vallutavad raamatupidamismaailma? Reuters

Vastavalt Eestis kehtivale raamatupidamise seadusele on kõigil ettevõtetel võimalik valida, kas koostada oma aruandeid rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) või Eesti hea raamatupidamistava järgi. IFRSe kasutavad Eestis vähesed firmad, aga maailmas teevad IFRSid võidukäiku.

Kas IFRSid võtavadki raamatupidamismaailma üle?

„Levivad kuulujutud, et paljud riigid pole IFRSe täielikult üle võtnud või siis kohandavad neid endale „sobivamaks“. Aga see ei vasta tõele!“ rääkis Rahvusvaheliste Raamatupidamise Standardite Nõukogu esimees Hans Hoogervorst eile Tokyos toimunud seminaril.

„Uurisime eelmisel aastal 122 riiki ja peaaegu kõik on tunnustanud IFRSe kui ühtseid rahvusvahelisi standardeid ning üle 100 riigi on juba IFRSid ka üle võtnud. Ainult käputäis riike on teinud kohandusi ja needki on olnud vaid ajutised, IFRSide ülevõtmisperioodi lihtsustamiseks,“ rääkis ta, viidates endise kolleegi Paul Pacteri uurimistööle.

See kõik tähendab, et ka Eesti firmad puutuvad tahes-tahtmata välismaal tegutsedes IFRSidega kokku.

Hans Hoogervorst rääkis ka käesoleva aasta plaanidest. Peamised märksõnad on tulu kajastamine, rendid ja finantsinstrumendid. Paari järgmise kuu jooksul loodab Nõukogu avaldada uue tulu kajastamise standardi. Rendiarvestust plaanitakse muuta lihtsamaks – tehakse muudatusi, mis peaksid tulevikus rakendamiskulusid vähendama, ning selgitatakse veelgi „tüüp A“ ja „tüüp B“ liisingute vahet. Finantsinstrumentide standardis IFRS 9 vahetatakse kahjumi mudel välja uue oodatava kahju mudeliga.

„Me töötame hoolega, et avaldada muudetud standardid niipea kui võimalik. Loodetavasti annavad muudatused ettevõtetele rohkem indu kasutada IFRSe,“ lisas Hoogervorst lõpetuseks.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes