gif Company 930x140 ee

 

03.02.2014 Esmaspäev

Käibemaksutagastusega müük kasvas Eestis mullu 71 protsenti!

Käibemaksutagastusega müük kasvas Eestis mullu 71 protsenti!
Käibemaksutagastusega müük kasvas Eestis mullu 71 protsenti! Foto: Reuters

Eestis tax-free müüki korraldava Global Blue andmetel kasvas käibemaksutagastusega müük mullu Eestis tehingute arvult 70,7 protsenti ja tagastatud maksusumma jõudis 3,8 miljoni euroni.

"Üldises plaanis suureneb igal aastal tax-free teenuse tarbijate arv, samuti teenuse pakkujate arv. Kuna teenuse tarbijaks on eelkõige Venemaalt saabuv turist, siis on kasv enim mõjutatud sellest, mis seisus on sissetulev turism Venemaalt. Viimastel aastatel on see olnud väga positiivne," ütles Global Blue Eesti juhatuse liige Kati Aru BNS-ile.

Kokku kasvas tax-free tehingute arv möödunud aastaga 130 545 tehingult 222 208 tehinguni ehk 70,7 protsenti. Tagastatud summa kasvas aastaga 63 protsenti 2,3 miljonilt eurolt 3,8 miljoni euroni.Enim tax-free tagastusi ehk 93,4 protsenti läks mullu Venemaal elavatele inimestele. Enim osteti käibemaksutagastusega kaupu moekauplustest ehk 41,5 protsendil juhtudest. Super- ja hüpermarketitest ning kaubamajdest osteti tax-free kaupu vastavalt 23,4 protsendil ja 11,4 protsendil juhtudest.

Käibemaksutagastusega saab müüa kaupu vähemalt 38 euro väärtuses. Müüki Euroopa Liidust väljaspool elavatele füüsilistele isikutele käsitatakse kauba ekspordina, kui kauba müügihind koos käibemaksuga ületab seda piirmäära. Kauplused deklareerivad alguses tavalise 20 protsendiga käibe ning kui turist on kaubaga üle piiri läinud, siis deklareeritakse seesama käive uuesti nullprotsendilise käibena.

Kauba müügil tuleb kauba hinnale lisada käibemaks, lisaks tuleb müüjal täita käibemaksutagastusega müügi kviitung, mis antakse ostjale. Ostja peab ühendusevälisesse riiki minnes võtma kviitungile tollilt kinnituse, et kaup on avamata kujul ühendusest välja toimetatud.

Kviitungiga võib ostja pöörduda käibemaksutagastusega tegeleva firma poole, mis talle kohe käibemaksu sularahas tagastab. Kui müüja ei ole pidanud vajalikuks lepingu sõlmimist käibemaksutagastusega tegeleva firmaga, siis tagastab ostja posti teel tollikinnitusega kviitungi müüjale, mis tagastab pangaülekandega käibemaksu.

Mullu oktoobris kiitis valitsus heaks käibemaksuseaduse muudatuse, millega muuhulgas laiendatakse alates 2014. aastast ühendusevälisest riigist pärit isikule kauba ostmise ehk tax-free tõendamise võimalusi. Edaspidi on võimalik eksporti tõendada lisaks tolli paberil olevale kinnitusele ka elektroonilise tõendiga.

Eestis pakkub müügiettevõtetele maksutagastuse teenuseid rahvusvaheline kontsern Global Blue. Kontserni Eesti tütar teenis mullu märtsis lõppenud majandusaastal 1,6-miljonise käibe juures 1 miljon eurot kasumit.

gif Company 930x140 ee

 

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes