31.08.2021 Teisipäev

Finantsinspektsioon ja Rahapesu Andmebüroo sõlmisid uue koostöökokkuleppe

Finantsinspektsioon ja Rahapesu Andmebüroo sõlmisid täna kokkuleppe, mis täpsustab asutuste koostööd rahapesu ja terrorismi tõkestamise ning rahvusvahelistest finantssanktsioonidest kõrvale hiilimise valdkonnas. Täpsustuvad nende valdkondadega seotud küsimuste lahendamise tegevuskavad ning kord, samuti teabevahetus ja osapoolte vaheline valdkonnaalane koolitamine.

Nii Finantsinspektsioonil kui Rahapesu Andmebürool on Eesti finantssektori kuritegelikel eesmärkidel ärakasutamise tõkestamisel oluline roll ning vastastikune avatud koostöö on esmatähtis.
Nii Finantsinspektsioonil kui Rahapesu Andmebürool on Eesti finantssektori kuritegelikel eesmärkidel ärakasutamise tõkestamisel oluline roll ning vastastikune avatud koostöö on esmatähtis. Foto: unsplash

Koostöökokkulepe täpsustab Finantsinspektsiooni ootusi Rahapesu Andmebüroole rahapesu ja terrorismi rahastamisega ning rahvusvahelistest finantssanktsioonidest kõrvale hiilimisega seotud riskide strateegilise analüüsi saamisel.

Lisaks aitab sõlmitav koostöökokkulepe täpsustada Rahapesu Andmebüroo ootusi Finantsinspektsioonile finantsturgude algandmete ja nende toimimise kohta hinnangute saamisel, samuti rahapesu ja terrorismi rahastamise ning riskide ilmingute tuvastamisel.“Rahapesu Andmebüroo keskendub lähiaastatel strateegilisele analüüsi funktsiooni edasiarendamisele, et suuta rahapesu ja terrorismi rahastamise ohtusid tõhusamalt tõrjuda. Kvaliteetne analüüs vajab aga regulaarset infot erinevatelt pädevatelt asutustelt. Muuhulgas seetõttu on Finantsinspektsiooniga infovahetuse senisest täpsem kokku leppimine meie jaoks äärmiselt oluline,” sõnas Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler ütles, et kindlatel alustel kokku lepitud infovahetus aitab mõlemal asutusel oma rolli paremini täita.

Järelevalve ülesanne ega eesmärk ei ole tuvastada finantssektoris üksiktehingute seotust rahapesu, terrorismi rahastamise ega rahvusvahelise finantssanktsiooni rikkumisega. Järelevalve pigem jälgib, et finantssektoris tegutsevad ettevõtted suudaksid seda ise teha. Järelevalvetegevuse käigus tekkinud kahtlused edastab inspektsioon Rahapesu Andmebüroole, et nad suudaksid täita paremini ka neile seadusega pandud kohustusi,

selgitas Kessler.

Finantsinspektsioon jälgib, et tema järelevalve alla kuuluvatel ettevõtetel oleks rahapesu ja terrorismi tõkestamiseks vastavad süsteemid ning suunab ettevõtteid soovituslike juhenditega. Alates aasta algusest jälgib Finantsinspektsioon ka seda, kas  finantsjärelevalve alla kuuluvatel ettevõtetel on olemas sellised süsteemid ja organisatsioon, mis võimaldaks neil tuvastada ja kohaldada rahvusvahelisi finantssanktsioone.

Rahapesu Andmebüroo keskendub rahapesu kahtlusega üksikjuhtumite tuvastamisele analüüsides ja kontrollides neile laekunud teavet. Samuti tuvastab Rahapesu Andmebüroo rahvusvaheliste finantssanktsioonide rikkumisi. Rahapesu Andmebürool on õigus saada oma ülesannete täitmiseks inspektsioonilt infot.

Nii Finantsinspektsioonil kui Rahapesu Andmebürool on Eesti finantssektori kuritegelikel eesmärkidel ärakasutamise tõkestamisel oluline roll ning vastastikune avatud koostöö on esmatähtis.

Rahapesu Andmebüroo eraldiseisvaks ametiasutuseks muutmine 1. jaanuaril 2021 tingis vajaduse sõlmida Finantsinspektsiooniga lisaks olemasolevale uus ja oluliselt detailsem koostöökokkulepe. Lisaks selgemale koostöö korraldusele ja info vahetamisele on asutused koostöökokkuleppe järgi valmis stabiilsema ja läbipaistvama finantssektori nimel üksteist rahapesu ja terrorismi tõkestamise valdkonnas koolitama.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!