19.02.2015 Neljapäev

Eluasemelaenu intresside deklareerimine

Eluasemelaenu intresside deklareerimisel tasub tähele panna järgmist:

Alates 2005. aastast võetud laenude korral saab laenuvõtja intressid tulust maha arvata ainult sellisel juhul, kui eluase on ostetud endale elukohaks.
Alates 2005. aastast võetud laenude korral saab laenuvõtja intressid tulust maha arvata ainult sellisel juhul, kui eluase on ostetud endale elukohaks. Foto: Reuters
  • Oma tulust on õigus maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamisel võetud laenu või liisingu intressid.
  • Juhul, kui isik ei kasuta soetatud eluaset oma elukohana, näiteks on eluruum välja üüritud või on kasutuses ettevõtluses, siis maksusoodustust eluasemelaenu intressidelt kasutada ei saa.
  • Soetamine on ka ehitusloa või ehitusprojekti alusel tehtud ehitise püstitamine, laiendamine ja rekonstrueerimine, ehitise tehnosüsteemide asendamine ja muutmine ning ehitise ruumijaotuse muutmine ja ehitise tehnoloogilise ümberseadistamisega seotud ehitus- ja paigaldustööde tegemine. Ehitusluba on kohaliku omavalitsuse nõusolek, mis kantakse riiklikku ehitisregistrisse.
  • Tavaremondi tegemisel ei ole õigust eluasemelaenu intresse tulust maha arvata.
  • Maksustatavast tulust võib üheaegselt maha arvata ainult ühe eluaseme soetamise laenu või liisingu intressid.
  • Eluasemelaenu sihtotstarbelise kasutamise kontrollimiseks võib Maksu- ja Tolliamet vajadusel nõuda täiendavate tõendite esitamist. Seetõttu soovitame kõik asjakohased dokumendid alles hoida. Kui maksumaksjal ei ole ühtki tõendit esitada, võib maksuhaldur soodustuse kohaldamisest keelduda. Ehitustööde teostamisel tõendab eluasemelaenu intresside mahaarvamise õigsust ehitusloa või -projekti koopia. Deklaratsiooniga koos ei ole tarvis nimetatud dokumente esitada, need esitatakse Maksu- ja Tolliameti nõudmisel.
  • Kui eluase on ühis- või kaasomandis (st eluasemel on kaks omanikku) ja mõlemad isikud on ka laenutaotlejad, siis saavad eluasemelaenu intresse deklareerida ja tulust maha arvata mõlemad, proportsionaalselt omandi osale.
  • Kui samal aastal lõpetatakse ühe eluaseme soetamiseks võetud laenuleping ja sõlmitakse uus leping teise eluaseme soetamiseks, võib tulust maha arvata mõlema lepingu alusel makstud intressid. Seda tohib teha ainult juhul, kui intresse ei maksta samaaegselt.
  • Juhul, kui võõrandatakse eluase, mille laenu intresse maksumaksja oma tulust maha arvab, kaotab ta õiguse intresside mahaarvamiseks eluaseme võõrandamise kuupäevast, st kuupäevast, millal omand läheb üle teisele isikule.
  • Kui maksumaksja arvab oma tulust maha enne 2005. aasta 1. jaanuari abikaasale, vanematele või lastele eluaseme soetamiseks võetud laenu või liisingu intressid ja on soetanud endale laenuga eluaseme pärast 1. jaanuari 2005. aastal, võib maksumaksja valida, kumma laenu intresse ta oma tulust maha arvab. Maha saab arvata ainult ühe eluaseme soetamiseks võetud laenu või liisingu intressid.
  • Mahaarvamise õigus on vaid isikul, kes on nii laenuvõtja (põhi- või kaaslaenaja) kui ka eluaseme omanik. Laenu käendajal ei ole mingil juhul õigust intresside mahaarvamisele, isegi mitte siis, kui ta on eluaseme omanik.

Kui eluasemelaenu ei ole kasutatud täies ulatuses eluaseme soetamiseks

Juhul, kui eluasemelaenu ei ole kasutatud täies ulatuses ettenähtud eesmärkidel, tuleb tuludeklaratsiooni vormil A eluasemelaenu intresside tabelis 9.2 eraldi märkida laenu sihtotstarbelise kasutamise protsent ja sellele vastav intressisumma.

Laenu sihtotstarbelise kasutamise protsendi peab märkima ka siis, kui varem võetud laenule on saadud juurde täiendavat laenu, mida ei kasutata eluaseme ehitamiseks või rekonstrueerimiseks ehitusloa või -projekti alusel.

Näide

Laenuvõtja on varem võetud laenu kasutanud sihtotstarbeliselt – ostnud eluasemeks korteri. Septembris võtab ta 6400 eurot täiendavat laenu. Seda kasutab ta remonditöödeks, mille tegemiseks ei ole ehitusluba ega -projekti vaja. Kuna selliste remonditööde tegemiseks võetud laenuosa intresse tulust maha arvata ei saa, peab sellisel juhul arvutama laenu sihtotstarbelise kasutamise protsendi.

Selgitus

Laenujääk enne täiendava laenu saamist on 16 000 eurot, laenujääk koos täiendava laenuga on 22 400 eurot. Laenu sihtotstarbelise kasutamise protsendi saab arvutada järgmiselt: 16 000 ÷ 22 400 × 100 = 71,43%. Kuni täiendava laenu saamiseni tasutud laenuintressi saab 100% tulust maha arvata, kuid alates septembrist saab maha arvata laenuintressi 71,43%.

Intresside deklareerimine ja tulumaksu tagastamine kaaslaenajate puhul

Näide 1

Elukaaslased soetavad kaaslaenuga eluaseme. Üks neist on laenuvõtja, teine kaaslaenaja. Mõlemad on 50% eluaseme omanikud. Intresse tasutakse ja laenu makstakse tagasi ühe isiku pangakontolt.

Selgitus

Intresside deklareerimise ja mahaarvamise õigus on mõlemal isikul 50% ulatuses. Üks isik ei saa täies ulatuses tasutud intresse deklareerida, kuna ta ei ole 100% eluaseme omanik. (Kui laenu võtnud isikud on abikaasad ja tegemist on ühisvaraga, võib tasutud intressid deklareerida ka ühel deklaratsioonil.)

Näide 2

Elukaaslased soetavad laenuga eluaseme. Laenuvõtja on üks isikutest, mõlemad on 50% eluaseme omanikud.

Selgitus

Intresside mahaarvamise õigus on ainult sellel isikul, kes on laenuvõtja ning maha saab ta arvata vaid 50% tasutud intressidest. Ülejäänud 50% intressidest jääb deklareerimata, kuna pool eluasemest ei ole laenuvõtja omandis. Teine isik ei ole laenuvõtja, mis on aga soodustuse kasutamise tingimuseks.

Näide 3

Elukaaslased soetavad laenuga eluaseme. Eluaseme omanikuks on üks isik, kuid laenuvõtja on teine isik.

Selgitus

Mahaarvamise õigust ei ole kummalgi. Üks isik on küll eluaseme omanik, kuid tal ei ole eluasemega seotud laenu. Teisel isikul aga on laen, kuid puudub eluase, mille soetamiseks võetud laenu intresse tulust maha arvata.

Näide 4

Abielupaar soetab kaaslaenuga eluaseme – üks abikaasa on laenuvõtja, teine kaaslaenaja. Eluase on nende ühisvara, kuid on vormistatud ühe abikaasa nimele.

Selgitus

Abikaasade ühises tuludeklaratsioonis saab intressid 100% ulatuses tulust maha arvata. Eraldi esitatud tuludeklaratsioonides saab nii üks kui ka teine intressid tulust maha arvata, kuid abikaasade deklareeritud intressisumma kokku ei tohi ületada pangale makstud intressisummat.

Näide 5

Abielupaar ostab kaks korterit. Mõlema korteri ostmiseks võetakse eluasemelaenu. Enda elukohana kasutab abielupaar vaid üht korterit, teises elavad lähisugulased.

Selgitus

Tulust saab maha arvata ainult selle korteri laenuintressid, mida kasutatakse enda elukohana. Sugulaste käsutuses oleva korteri laenuintresse tulust maha arvata ei saa.

Näide 6

Abikaasad soetavad eluaseme, kus laenuvõtjaks on üks abikaasa ja eluase on teise abikaasa lahusvara.

Selgitus

Abikaasade ühises tuludeklaratsioonis saab märkida võetud laenu intressid. Eraldi deklareerides peab laenuvõtja ja eluaseme omanik olema sama isik.

Eeltäidetud andmed eluasemelaenu intresside deklareerimisel

Alates 2005. aastast võetud laenude korral saab laenuvõtja intressid tulust maha arvata ainult sellisel juhul, kui eluase on ostetud endale elukohaks.

Laenuvõtjatele tehakse pankade internetikeskkonnas võimalus edastada Maksu- ja Tolliametile andmed tasutud laenuintresside kohta. Edastatavate andmete hulgas puudub info, kellele eluase on soetatud. Seetõttu näidatakse eeltäidetud tuludeklaratsioonis eluasemelaenu intresside andmeid kõigile eluasemelaenu võtnud inimestele.

Kui laenuvõtja ei ole soetanud eluaset endale elukohaks, näiteks on eluruum välja üüritud või kasutuses ettevõtluses, siis peab ta andmed laenuintressi kohta oma elektroonsest tuludeklaratsioonist kustutama või tegema vastava paranduse eeltäidetud paberdeklaratsioonil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference