13.02.2014 Neljapäev

Elektrooniliselt osutatava teenuse maksustamine alates 01.01.2015

Teises liikmesriigis asuvale mittemaksukohustuslasele elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse maksustamine muutub alates 01.01.2015. Maksu- ja Tolliamet on koostanud selleteemalise abimaterjali.

Elektrooniliselt osutatava teenuse maksustamine alates 01.01.2015
Elektrooniliselt osutatava teenuse maksustamine alates 01.01.2015 Foto: Reuters

Direktiiviga 2006/112/EÜ sätestatakse, et alates 1. jaanuarist 2015 tuleb kõiki mittemaksukohustuslasele osutatud telekommunikatsiooniteenuseid, raadio- ja televisiooniringhäälinguteenuseid ning elektrooniliselt osutatavaid teenuseid maksustada selles liikmesriigis, kus klient asub, kus on tema alaline asu- või elukoht või peamine elukoht, olenemata sellest, kus kõnealuseid teenuseid osutav maksukohustuslane asub (inglise keeles Mini One Stop Shop e MOSS).

Praegu kehtiva käibemaksuseaduse alusel rakendatakse erikorda üksnes ühendusevälise riigi isiku poolt elektrooniliselt osutatava teenuse osutamisel ühenduses ettevõtlusega mittetegelevale isikule. Seega laiendatakse alates 2015. aastast nii erikorra objekti (lisanduvad elektroonilise side teenused) kui ka isikute ringi, kes võivad valida erikorra rakendamise (valikuvõimalus laieneb ka liikmesriikide maksukohustuslastele).

Käibemaksuseaduse muutmise seadusega viidi vastavusse ülalnimetatud direktiivi nõuded ning sätestati elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibemaksustamiseks erikord, mis lihtsustab nende teenuste osutamisel käibemaksukohustuse täitmist teistes liikmesriikides.

MOSS-i rakendamisel eristatakse kahte tüüpi erikorda – liiduväline kord ja liidu kord.

Ühendusevälise riigi isik, kes ei ole ühenduses maksukohustuslasena registreeritud võib valida liikmesriigi, kus ennast erikorra rakendamiseks registreerida (liiduväline kord).

Ühenduses asukohta omav maksukohustuslane saab valida erikorra rakendamiseks oma asukoha liikmesriigi (liidu kord). Seega Eestis ettevõtte asukohta omav maksukohustuslane saab valida erikorra rakendamiseks üksnes Eesti olenemata sellest, kas ta on teistes liikmesriikides maksukohustuslasena registreeritud või mitte.

Erikorra rakendamine ei ole kohustuslik, teenuseid võib maksustada ka üldkorras, kuid sellisel juhul tuleb teenuse osutajal registreerida ennast käibemaksukohustuslasena kliendi asukoha liikmesriigis ning deklareerida ja tasuda käibemaksu nagu teised vastava liikmesriigi maksukohustuslased.

Kui Eesti maksukohustuslane on käibemaksukohustuslasena registreeritud ka teistes liikmesriikides, siis deklareerib ta kõnealused teenused üldkorras vastava riigi käibedeklaratsioonil.

Kui Eesti maksukohustuslane soovib rakendada erikorda, siis ta deklareerib ja tasub teises liikmesriigis mittemaksukohustuslastele osutatud teenustelt arvestatud käibemaksu Maksu- ja Tolliametile, kes kannab saadud summa edasi teiste riikide maksuhalduritele.

MOSS - teenused deklareeritakse kord kvartalis elektrooniliselt deklaratsioonivormil, mis on kehtestatud Euroopa Komisjoni rakendusmäärusega nr 815/2012.

Erikorra rakendamise eeskirjad on sätestatud Euroopa Nõukogu (EL) määruses nr 967/2012.

Euroopa Nõukogu rakendusmäärusega nr 1042/2013 sätestatakse eeskirjad erikorraga hõlmatud teenuste osutamise koha määramiseks.

Nõukogu direktiiv 2008/8/EÜ, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ seoses teenuse osutamise kohaga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!