13.06.2019 Neljapäev

Eesti ettevõtete maksetähtajad on Euroopa lühimad

Euroopa maksearuande kohaselt pakuvad Eesti ettevõtted märkimisväärselt lühemaid maksetähtaegasid kui enamik teisi Euroopa riike.

Teisalt kannavad just Eesti ettevõtted hilinenud või ebatõenäoliselt laekuvate maksete tõttu Euroopas maha kõige väiksema osa tuludest, teatas uuringu korraldanud krediidihaldusteenuste ettevõtte Intrum.

Aruandest selgus, et Eestis on ettevõtetevaheliste arvete keskmine maksetähtaeg 16 päeva, võrreldes Euroopa kõrgeima 53 päevaga Serbias. Euroopa keskmine on 34 päeva. Keskmine aeg, mis kulub Eestis arvete maksmiseks, on aruande põhjal märkimisväärselt madal ehk 17 päeva.

Ka Eesti tarbijatele pakutakse lätlaste kõrval kõige lühemaid maksetähtaegu – keskmiselt 11 päeva. Euroopa keskmine näitaja on 21 päeva.

2018. aasta uuringus tõid Eesti ettevõtted välja, et ebatõenäoliselt laekuvate arvete tõttu on nad pidanud keskmiselt maha kandma 1,7 protsenti aastatulust. 2019. aastal langes see osakaal 0,7 protsendini, samal ajal kui Euroopa keskmine on 2,3 protsenti.

Hilinenud maksete eest kaitsmiseks kasutab 38 protsenti Eesti ettevõtetest ettemakseid. See meetod on kõige populaarsem ka Euroopa riikide seas, kus seda kasutab keskmiselt 39 protsenti ettevõtetest.

Euroopa maksearuanne põhineb 2019. aasta 31. jaanuarist kuni 5. aprillini 29 Euroopa riigis korraldatud uuringul. Sellesse aruandesse kogus Intrum andmeid ligi 12 000 ettevõttelt üle Euroopa, et saada ülevaadet Euroopa äride maksekäitumisest ja finantsseisundist. Eestiga seotud tulemused põhinevad 221 kohalikult ettevõttelt kogutud andmetel.

Intrum on krediidihaldusteenuste ettevõte, mis tegutseb 24 Euroopa riigis. Intrumi peakontor asub Stockholmis ning Intrumi aktsiad on noteeritud Nasdaq Stockholmi börsil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes