12.10.2020 Esmaspäev

Eesti ettevõtete maksetähtajad on veninud kolm korda pikemaks

Intrumi uuringust selgus, et kui eelmisel aastal oli Eesti ettevõtetele esitatud arvete keskmine maksetähtaeg üks Euroopa lühimaid ehk 16 päeva, siis tänavu on see kerkinud 47 päevani.

2019. aastal ei pidanud 43 protsenti Eestis küsitletud ettevõtetest kordagi tegema järeleandmisi maksetähtaegades, kuid tänavu on neid vaid 19 protsenti vastanutest.
2019. aastal ei pidanud 43 protsenti Eestis küsitletud ettevõtetest kordagi tegema järeleandmisi maksetähtaegades, kuid tänavu on neid vaid 19 protsenti vastanutest. Foto: pixabay

Euroopas keskmiselt oli maksetähtaeg seejuures 46 päeva. Märgatavalt on pikenenud ka arvete tegeliku laekumise aeg, teatas Intrum.

Kui mullu tasusid Eesti ettevõtted arved keskmiselt 17 päevaga, siis nüüd kulub selleks keskmiselt 62 päeva, Euroopa keskmine on 60. Seetõttu on kasvanud ka aeg, mis jääb kokkulepitud maksetähtaja ja tegeliku tasumise kuupäeva vahele.

Maksetähtaja ületamine lisab ettevõtetele lisapinget, sest see vähendab nende likviidsust ja paneb nad olukorda, kus nad peavad leidma teisi võimalusi vaba raha tekitamiseks. Koroonaviirus on suurendanud survet ettevõtetele, kuna aeglustuv majanduskasv vähendab nõudlust ja häirib tarneahelaid,

ütles Intrumi Baltikumi tegevdirektor Ilva Valeika pressiteates.

Uuringu tulemused näitavad, et Eesti ettevõtetest on tänavu 63 protsenti olnud sunnitud nõustuma hilisema maksetähtajaga, kuna ei soovinud kahjustada kliendisuhteid. Küsitletud ettevõtetest 42 protsenti tegi seda võimaliku pankroti ärahoidmiseks – see näitaja on 7 protsendipunkti kõrgem Euroopa keskmisest.

Eesti ettevõtetest usub 51 protsenti, et just makromajandusliku ebakindluse tõttu on nad olnud sunnitud leppima pikemate maksetähtaegadega.

Olukorda ilmestab Intrumi teatel hästi asjaolu, et 2019. aastal ei pidanud 43 protsenti Eestis küsitletud ettevõtetest kordagi tegema järeleandmisi maksetähtaegades, kuid tänavu on neid vaid 19 protsenti vastanutest.

Nii Eestis kui ka Euroopas keskmiselt arvab 46 protsenti ettevõttetest, et üha suurenev lõhe planeeritud maksetähtaja ja makse tegeliku laekumise aja vahel ohustab suurel määral nende äri jätkusuutlikkust. Peaaegu 40 protsenti Eesti ettevõtetest peab makseraskustes võlgnikke üheks peamiseks murekohaks järgmise 12 kuu jooksul ja see näitaja vastab Euroopa keskmisele.

Intrumi uuringus osales 9980 ettevõtet 29 Euroopa riigist, hõlmates 11 majandussektorit. Uuring toimus tänavu veebruarist maini ehk enne ja pärast COVID-19 algust ja selle viis läbi Financial Times Gruppi kuuluv uuringufirma Longitude.

Intrum on krediidihaldusteenuste ettevõte, mis tegutseb 25 Euroopa riigis. Intrum loodi 2017. aastal ettevõtete Intrum Justitia ja Lindorff ühinemise tulemusena. Intrumi peakontor asub Stockholmis ja ettevõtte aktsiad on noteeritud Nasdaq Stockholmi börsil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!