06.07.2021 Teisipäev

Audiitorkontrollitud ettevõtete arv kasvas aastaga 35%, põhjuseks koroona

Juuniga lõppes taaskord üks aastaaruannete koostamise, audiitorkontrolli ja esitamise hooaeg ning algas uus. Ülemöödunud aruannete esitamise periood oli küll tavapärasest pikem, kuid suurt pilti see audiitorkontrollitud aastaaruannete esitamises ei muutnud. Samas suurenes möödunud hooajal ettevõtjate arv, kes esitasid oma aruande PDF-failina, mitte Ettevõtjaportaali võimalusi kasutades.

Märt-Martin Arengu, audiitorkogu president
Märt-Martin Arengu, audiitorkogu president Foto: erakogu

Äsja, 30. juunil lõppenud majandusaasta aruannete esitamise hooajal esitas oma aruande Äriregistrile 9347 ettevõtet, mida on lausa 35% rohkem kui varasemal perioodil.

„Arusaadavalt ei suurenenud aastaga ettevõtjate huvi audiitorkontrolli vastu 35%, vaid tegu on ülemöödunud perioodil esitamise tähtaja ühekordse pikenduse tagajärjega. Aastatepikkust aruannete esitamise trendi ning eraldi perioodidel 01.07–31.10.2020 ja 01.11–30.06.2021 esitatud aruannete arve analüüsides selgus, et möödunud kümnendi keskpaigas seaduses ettenähtud kohustusliku audiitorkontrolli lävendite allapoole korrigeerimise mõju on peatunud ning iga-aastaselt audiitorkontrolli läbivate ettevõtete arv on stabiliseerunud veidi üle 8000 ettevõtte juures. See tähendab ka ettevõtluskeskkonnas otsuste vastuvõtmiseks usaldusväärse finantsinformatsiooni languse pidurdumist,“ selgitas Audiitorkogu president Märt-Martin Arengu.

Lisaks näitab viimase perioodi statistika, et möödunud majandusaastal peatus pikalt langustrendis olnud ettevõtjate arv, kes esitasid oma aastaaruande äriregistrisse PDF-failina, mitte Ettevõtjaportaali võimalusi kasutades. Ettevõtjaportaali aruandlussüsteemi on sisse ehitatud mõningad automaatkontrollid, mis aitavad nii aruannet koostavat ettevõtjat kui hoiavad ära võimaliku manipuleerimise numbrite ja ka aruande kontrollikohustusega. Teatud määral kontrollitakse ka PDF-failina esitatavaid aruandeid, kuid see jääb kindlasti alla eelnimetatud automaatkontrollidele.

Raamatupidamiskohuslasele on teatud tegevus-, finantsnäitajate ületamisel seadusega ette nähtud kohustuslik audit või ülevaatus. Audit on kohustuslik näiteks enam kui kahe aktsionäriga aktsiaseltsile; kohaliku omavalitsuse üksusele ja avalik-õiguslikule juriidilisele isikule; riigieelarvest eraldist saavale erakonnale etc. Ettevõtte auditi/ülevaatuse kohustust on võimalik kontrollida SIIT.

Audiitorkogu on omavalitsuslikul põhimõttel tegutsev kutseühendus arvestusala audiitortegevuse korraldamiseks era- ja avalikes huvides ning oma liikmete kutsealaste õiguste kaitsemiseks. Tegu on avalik-õigusliku juriidilise isikuga, mille liikmeteks on kõik vandeaudiitori kutsega vandeaudiitorid ja kõik tegevusloaga audiitorettevõtjad Eestis.

Pikem ülevaade: https://audiitorkogu.ee/est/news.iga-aastaselt-audiitorkontrolli-labivate-ettevotete-arv-on-stabiliseerunud-8000-juures.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!