28.06.2011 Teisipäev

Ameerika Ühendriikide ning Maksu- ja Tolliameti koostöö


 
Juba 2000. aastate alguses oli peamiseks koostöövaldkonnaks strateegilise kauba kontroll. Läbi Export and Border Security (EXBS) programmi on Eesti tolliüksuste võimekus piirikontrollis, sealhulgas strateegilise kauba avastamisel liikunud suure sammu edasi. EXBS programm on hõlmanud nii koolitusi, seminare kui ka tolliüksuste kontrollivahenditega varustamist.
 
Suurima koostöö, USA energiaministeeriumi (Department of Energy, DOE) projekti „Second Line of Defense“ raames paigaldatakse piiripunktidesse uued radiatsioonimonitorid, sealhulgas lennujaama ja meresadamatesse. Monitorid aitavad võidelda tuuma- ja radioaktiivsete materjalide salakaubaveoga. Projekt lõpeb 2012. aastal ja selle üks olulisemaid täiendusi on vastava koolitusüksuse väljaehitamine Sisekaitseakadeemias.
 
Maksu- ja Tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Järg: ”Tänavu jätkus koostöö salakauba avastamisele suunatud erivarustuse hankimisega. Kokku andsid USA koostööpartnerid meile üle neli CT-30 kohvrit, mis sisaldavad erinevat kontrollitehnikat. Lihtsamatest vahenditest on kohvris olemas näiteks laserkaugusmõõtjad topeltseinte ja -lagede või muude peidikute avastamiseks ning teleskoopvarrega peeglid sõidukite allosade läbivaatamiseks nii päeval kui öösel”.
 
Keerukamatest vahenditest tuleb Järgi sõnul kõigepealt mainida endoskoope. Endoskoop on seade, millega saab vaadata väljastpoolt kontrollitava objekti sees olevatesse tühimikesse, näiteks kütusepaakidesse. Endoskoobi kasutamiseks piisab sõrmeotsa suuruse läbimõõduga avast kontrollitavas objektis.
Teine suurem kontrollivahend on nn buster ehk tihedusemõõtja. Erinevalt endoskoobist võimaldab tihedusemõõtja kontrollida tühimikke väljastpoolt, kui objektil puuduvad igasugused avad. Tihedusemõõtja annab tolliametnikule signaali objekti tiheduse erinevuste kohta – ehk siis kas peidetud tühimikud võivad sisaldada salakaupa.
 
Lisaks on sel aastal Ameerika Ühendriikide EXBS programm andnud Maksu-ja Tolliameti kasutusse kolm paari Rigel Optics öövaatlusbinokleid, viis termokaamerat Thermal Eye X100xp ja kaks GR135 spektromeetit. Samuti vahetasid Eesti ja USA piirikontrolli ametnikud ning nende Läti ja Leedu kolleegid kogemusi USA poolt rahastatud seminaril Riias.
 
Maksu- ka Tolliameti ning USA asutuste koostöö jätkub ka edaspidi. Juba mainitud EXBS programmi raames saadud kogemused annavad Eesti tolliametnikele võimaluse jagada oma teadmisi ka teiste riikide tollidega.
 
USA ja Eesti koostöös on juba toimunud koolitusseminar Gruusias. Sarnased tutvustavad seminarid jätkuvad ka tulevikus.
 

Maksu- ja Tolliamet
 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference