04.01.2019 Reede

Vitsur: tööstuses süveneb kartus majanduse tuleviku ees

Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul hakkab tööstussektorit lähiajal pärssima hirm majanduse tuleviku ees.

Heido Vitsur, presidendi majandusnõunik.
Heido Vitsur, presidendi majandusnõunik. Foto: rup.ee

Pikemaajalist tööstustoodangu tootmise trendi jälgides, pole Vitsuri sõnul senimaani aga suurt aeglustumist märgata. "Samas hakkab silma, et alates möödunud aasta keskpaigast on tootmismahud hakanud kuude lõikes tugevamini kõikuma kui kunagi varem ning et tugevale novembrile võib väga vabalt järgneda ka nõrgem detsember," ütles presidendi majandusnõunik BNS-ile.

Alanud aasta kohta on Vitsuri arvates aga järjest raskem midagi öelda. "Kui viimased pool sajandit arenes kaubandus vähemalt sõnades kindlas ja kokkulepitud suunas, siis nüüd ei tea keegi, millega järgmisel päeval maailma võidakse üllatada. Nii sõnades kui ka tegudes," rääkis ta.

Lisaks taolisele määramatusele süveneb Vitsuri hinnangul tasapisi ka kartus kogu majanduse tuleviku ees, sest maailma koguvõlg tüürib kahekordse maailma SKP juures ja jätkab kasvamist.

"Igaüks saab aru, et see pole jätkusuutlik ja püüab riske võimalikult hästi maandada. On selge, et sellises olukorras tootmine eriti hästi kasvada ei saa, sest investeerimine on pahatihti liialt riskantne," tõdes presidendi majandusnõunik. Sama märkis ta, et liigseks pessimismiks siiski veel põhjust pole, sest esialgu räägitakse üksnes majanduskasvu aeglustumisest, mitte selle lakkamisest.

Tööstusettevõtted tootsid 2018. aasta novembris 8 protsenti rohkem toodangut kui eelneva aasta samal kuul, teatas statistikaamet neljapäeval.

"Vaatamata suurenevatele riskidele ja kurtmistele on tootjatel siiani läinud päris hästi. Kasv võrreldes eelmise aastaga oli laiapõhjaline. Üldse ei läinud hästi üksnes keemiatoodete tootjatel kuid paraku on nende turg üks kõige volatiilsemaid. Seda eriti väikeste tootjate jaoks.Suhteliselt kehv oli ka elektriseadmete tootjate tulemus," kommenteeris Vitsur lõppenud aasta novembrikuu näitajaid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes