07.10.2010 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks OECD-ga ühinemiseks vajaliku eelnõu

Eelnõu kohaselt ratifitseeritakse kolm Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooniga (OECD) ühinemisega seotud lepingut: OECD konventsioon, eesõiguste ja puutumatuse kokkulepe ning ühinemiskokkulepe. 

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni 14. detsembri 1960. aasta konventsioon määrab OECD eesmärgid ja töökorralduse. Eesmärkideks on nii liikmes- kui ka mitteliikmesriikide majanduskasv, tööhõive ja elatustaseme kasv ning maailmakaubandusele kaasaaitamine. 

Eesti valitsuse ning OECD vaheline organisatsioonile antavate eesõiguste, puutumatuse ja soodustuste kokkulepe annab OECD liikmete ja mitteliikmete esindajatele ning OECD ametnikele ja ekspertidele eesõigused ja puutumatuse, mida OECD vajab ülesannete sõltumatuks täitmiseks. 

OECD konventsiooniga ühinemise tingimuste kokkuleppega saab Eesti OECD konventsiooni osaliseks, nõustub järgima OECD töömeetodeid, põhimõtteid ja õigusakte ning tasuma liikmemaksu. Samuti määratakse Eesti osalus vabatahtlikes kehamites ja tegevustes ning loetletakse komiteed, millele Eesti peab ühinemise järel esitama arenguaruande.

Seaduse jõustumisel saab Eesti ühineda OECD-ga. Seaduse rakendamine toob Eestile kohustuse tasuda OECD liikmemaksu. Praegu kehtiva eelarveskeemi kohaselt lähtutakse baasaastast 2008, mil Eesti liikmemaks oleks olnud 2,4 miljonit eurot. Liikmemaksu suurendatakse igal aastal Prantsusmaa inflatsiooni võrra. Liikmemaks tasutakse välisministeeriumi eelarvest. Tasuda tuleb ka vabatahtlikes tegevustes ja kehamites osalemise kulud, mis nähakse asjaomase programmi eest vastutava asutuse eelarves.

Eesti saab OECD liikmeks pärast ühinemiskirja üleandmist hoiulevõtjale, kelleks on Prantsusmaa valitsus. Eesõiguste ja puutumatuse kokkulepe peab jõustuma ühinemiskokkuleppega samal ajal, seega edastab Eesti eesõiguste ja puutumatuse kokkuleppe ratifitseerimiskirja koos ühinemiskirjaga.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!