10.10.2018 Kolmapäev

Uuring: enamik Balti suurfirmasid peab majandusseisu ärile soodsaks

SEB septembrikuine Balti suurettevõtete finantsjuhtide seas läbi viidud uuringule vastanutest enam kui pool leiab, et 2019. aastal kujuneb majanduskeskkond nende äritegevusele soodsaks.

Kui eelmisel aastal olid Läti ettevõtjad Balti naabritest optimistlikumad, siis tänavu on kõik kolm riiki võrdsel tasemel: Lätis ja Leedus on optimiste 52 protsenti ning Eestis 51 protsenti, teatas SEB. Eestis on kõige rohkem pessimistliku hoiakuga ettevõtteid – 16 protsenti finantsjuhtidest arvas, et järgmise 12 kuu jooksul võib ärikeskkond halveneda. Lätis ja Leedus arvas nii vastavalt 8 ja 11 protsenti vastajatest.

"Kuigi optimism püsib, näevad pooled Balti suurfirmade finantsjuhid majanduses mõningaid ülekuumenemise märke ning suhtuvad tulevikku ettevaatlikumalt. Ka analüütikute sõnul on märke, et lähiaastatel majanduse kasvutempo järkjärguliselt väheneb, nii et ettevõtted peavad olema valmis olukorra muutumiseks," ütles SEB Panga juhatuse liige ja ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov pressiteate vahendusel.

Kasvavad tööjõukulud ja kvalifitseeritud tööjõu puudus on teist aastat järjest suurim murekoht Läti ja Leedu ettevõtete jaoks – mõlemas riigis pidas seda oma ettevõtte suurimaks probleemiks umbes viiendik vastajatest. Kuigi see küsimus on endiselt aktuaalne ka Eestis – tööjõukulusid ja -nappust mainis 16 protsenti vastanuist –, siis Eestis on sellest suurem probleem üldine surve hindadele ja marginaalidele, mida tõi esile 24 protsenti finantsjuhtidest.

"Ettevõtted näevad endiselt, et kasvava tööjõukuluga toimetulemise peamine meede on tööjõu veelgi efektiivsem kasutamine, mitte aga   tehnoloogiasse investeerimine. Kas on see jätkusuutlik või tuleks liikuda ettevõtete ärimudelites kõrgema lisandväärtuse suunas, seda näitab aeg," rääkis Sokolov. Välistööjõu kasutamise osas lähevad Eesti suurettevõtete hoiakud lahku: pool neist ei kasuta praegu välistööjõudu ega plaani seda ka tulevikus, kuid teine pool kas juba kasutab või vähemalt kaalub seda.

Vaatamata mitmetele väljakutsetele hindavad SEB küsitlusele vastanud ettevõtted oma finantsseisu tugevaks. Eestis pidas enda ettevõtte finantsseisu heaks või suurepäraseks 69 protsenti vastajatest. Leedus ja Lätis olid ettevõtted veelgi enesekindlamad, kus hetkeseisu hindas selliseks vastavalt 77 protsenti ja 79 protsenti finantsjuhtidest.   

SEB alti riikide finantsjuhtide uuringu fookuses on ettevõtete hinnang majandusolukorrale, peamised probleemid ning võimalused ärikeskkonnas. Käesoleval aastal osales uuringus 226 ettevõtet, kelle aastakäive ulatub vähemalt 20 miljoni euroni.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes