19.04.2024 Reede

Suurte veebiplatvormide andmete kogumise eesmärgist

Euroopa Andmekaitsenõukogu võttis 17. aprillil vastu arvamuse, mis käsitleb nõusoleku kehtivust isikuandmete töötlemiseks käitumusliku reklaami eesmärgil suurte veebiplatvormide poolt kasutatavate „anna nõusolek või maksa tasu” mudelite kontekstis.

Tasuta alternatiiv peaks olema ilma käitumusliku reklaamita.
Tasuta alternatiiv peaks olema ilma käitumusliku reklaamita. Foto: pixabay

Andmekaitse inspektsiooni peadirektor Pille Lehis kommenteerib: „Üksikisikud on pandud vastutama enda otsusega andmete jagamise või maksmise vahel ilma, et andmete kogumise eesmärk oleks selge ja läbipaistev.“

Seoses suurtel veebiplatvormidel rakendatavate nn „nõustu või maksa“ mudelitega on Euroopa Andmekaitsenõukogu seisukohal, et enamikul juhtudel ei ole suurtel veebiplatvormidel võimalik kehtiva nõusoleku nõudeid järgida, kui kasutajatele antakse valida vaid kahe alternatiivi vahel, kas  nõustuda oma isikuandmete töötlemisega käitumusliku reklaami eesmärgil  või maksta tasu teenuse eest.

Euroopa Andmekaitsenõukogu leiab, et ainult tasulise alternatiivi pakkumine teenustele, mis hõlmavad isikuandmete töötlemist käitumusliku reklaami eesmärgil, ei tohiks olla vastutavate töötlejate jaoks vaikimisi eelistatud valik. Alternatiivide väljatöötamisel peaksid suured veebiplatvormid kaaluma üksikisikutele nn samaväärse alternatiivi pakkumist, mis ei too kaasa tasu maksmist. Tasuta alternatiiv peaks olema ilma käitumusliku reklaamita, nt reklaamivormiga, mis hõlmab isikuandmete töötlemist vähem või üldse mitte. See on nõusoleku kehtivuse hindamiseks oluline faktor.

Nõusoleku vabatahtlikkuse hindamisel tuleks arvesse võtta järgmisi kriteeriume: tingimuslikkus, nõusoekust keeldumisest või selle tagasivõtmisest tulenevad kahjulikud tagajärjed andmesubjektile, jõusuhete selge ebavõrdsus andmesubjekti ja andmetöötleja vahel ning andmesubjektile antava informatsiooni detailsus. Näiteks juhib Euroopa Andmekaitsenõukogu tähelepanu sellele, et ükski võetav tasu ei tohi panna üksikisikuid tundma, et nad on sunnitud andma oma nõusoleku. Euroopa Andmekaitsenõukogu märgib, et kahjulike tagajärgede tekkimine andmesubjektile on tõenäoline, kui veebiplatvorm kasutab nõusoleku saamiseks „nõustu või maksa“ mudelit.

Lisaks artikkel 64 (2) otsusele töötab euroopa Euroopa Andmekaitsenõukogu välja laiema suunise nõustu või maksa mudelite kohta ja kaasab sidusrühmi eelseisvatesse aruteludesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255