08.08.2014 Reede

Salasigarettide osakaal püsib samal tasemel

Salasigarettide osakaal püsib samal tasemel, samas on kasvanud võltsitud sigarettide tarbimine, selgub uuringust.

Salasigarettide osakaal püsib samal tasemel
Salasigarettide osakaal püsib samal tasemel Foto: PM

Turu-uuringu firma Nielsen nn "tühja paki" uuringu kohaselt kandsid 20,6 protsenti leitud sigaretipakkidest võõramaiseid maksumärke ja tervisehoiatusi, võrreldes möödunud aasta teisel poolaastal läbi viidud uuringuga langus vaid 0,1 protsenti, teatas Tubakatootjate Eesti Assotsiatsioon BNS-ile. Salasigarettideks peetakse võõramaiste märkidega suitsupakke, millel pole Eesti maksumärke, kuid ka võltsitud toodangut.

Endiselt tuleb suurem osa salakaubast Venemaalt, kust pärines pool leitud pakkidest. Üle kolmandiku salakaubast saabus Eestisse Valgevenest. Võrreldes seda aasta tagasi läbi viidud uuringuga, suurenes Valgevenest pärit salasigarettide turuosa kümne võrra ning Venemaalt pärineva toodangu osa langes 15 protsenti. Kümme protsenti leitud pakkidest olid maksuvabad.

Salakauba tarbimine on suurim Kohtla-Järvel, kus 45 protsenti leitud tühjadest pakkidest olid salakaup. Valgas oli see näitaja 43, Narvas 42, Jõhvis 35 ja ja Maardus 33 protsenti. Salasigarettide hulk on mõnevõrra vähenenud enamikes problemaatilistes linnades, välja arvatud Valgas, kus see tõusis nelja protsendi võrra, ning Sillamäel, kus see on olnud muutumatu.

„Vaatamata sellele, et poole aastaga pole olukord muutunud, on see oluliselt paranenud võrreldes 2013. aasta esimese poolega, mil üleriigiline salaturu osa oli 24 protsenti. Muudatused seadusandluses ning maksu- ja tolliameti uued meetodid võitluses salaturuga on aidanud seda koomale tõmmata," märkis assotsiatsiooni esinaine Aili Herkel.

"Arvestades seda, et aasta alguses tõusis tubakaaktsiis, oli salaturu osakaalu püsimine eelmise kvartaliga samal tasemel rahuldav tulemus," märkis maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonnajuhataja Ants Kutti. "Selle aasta esimesel poolel on piiripunktides avastatud salasigarettide arv vähenenud peaaegu 50 protsendi võrra – ühelt poolt on see tõhusa ja järjepideva kontrolli tulemus piiripunktides, teiselt poolt aitasid tulemust saavutada eelmise aasta lõpus jõustunud uued piirangud aktsiisikaupadele, mille kohaselt saab maksuvabalt üle piiri tuua kaks pakki sigarette esimesel ja teisel saabumisel kuus," ütles Kutti.

Assotsatsioon nendib, et võltsitud sigarettide turu kasv on Eestis uus nähtus. Viimase kahe kvartali jooksus leitud võltsitud sigarettipakkide arv enam kui kahekordistus. Kui eelmise aasta neljandas kvartalis oli võltsitud 0,7 protsenti leitud pakkidest, siis tänavu teises kvartalis oli see näitaja 1,7 protsenti.

Uuringut viiakse läbi kaks korda aastas. Viimane uuring viidi läbi 14 Eesti linnas ning kokku koguti 3300 sigaretipakki. Kogutud sigaretipakkide arv oli proportsionaalne linna elanike ja kogu rahvastiku arvuga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes