12.10.2022 Kolmapäev

Rahandusministeerium: positiivse krediidiregistriga läheb veel aasta

Rahandusministeeriumi finantsteenuste poliitika osakonna juhataja asetäitja Thomas Auväärt ütles eilsel riigikogu õiguskomisjoni istungil, kus keskenduti kiirlaenuturule ja võimalikele seadusemuudatustele, et kavandatava positiivse krediidiregistri välja töötamiseks ja rakendamiseks kulub veel vähemalt aasta. 

Küsimuse all on ka koos registriga laenamise piirmäära kehtestamine, mis paneks paika, kui palju inimene võib maksimaalselt laenu saada.
Küsimuse all on ka koos registriga laenamise piirmäära kehtestamine, mis paneks paika, kui palju inimene võib maksimaalselt laenu saada. Foto: pixabay

"Me oleme sellega tegelenud siin tegelikult päris pikalt juba, mitu aastat. Esialgne plaan, mis meil oli, seda justiitsministeerium ei kooskõlastanud. Nüüd me ootame justiitsministeeriumi poolt uut seisukohta, kas see, kuidas me positiivset krediidiregistrit välja pakume on neile vastuvõetav või mitte," rääkis Auväärt. 

Muu hulgas on küsimus registri haldamise viisis – kas see luua riigi juurde või oleks registripidajaks turuosaline. Esimene variant võib riigile kalliks minna, teine tõstatab andmekaitse küsimusi. Küsimuse all on ka koos registriga laenamise piirmäära kehtestamine, mis paneks paika, kui palju inimene võib maksimaalselt laenu saada. 

Auväärti sõnul läheb kindlasti veel aasta, ehk isegi rohkem, enne kui register tööle saab. 

Samuti istungil osalenud kohtutäitur Risto Sepp ütles, et positiivse krediidiregistriga peaks liitma täitemenetluse võlgnike registri. "Kui meil on koht, kus antakse võlgnikule või, ütleme, kliendile laenu, kontrollitakse tema kõiki võimalikke väikelaenusid, suuremaid laenusid, hüpoteegiga, teenusejärelmaksusid, aga ei vaadata, mis tal on täitemenetluse pagasis, siis me oleme jällegi selles samas riskis," selgitas Sepp. 

Lisaks krediidiregistrile on töös finantsombudsmani institutsiooni loomine, ent sellekohane eelnõu lükati riigikogus tagasi ning praegu on teema Auväärti sõnul jõudnud patiseisu. "Eelkõige on vastuseis selles, et meie plaan on näha, et see finantsombudsman oma tegevuses oleks üksjagu jõuline, et ta saaks teha siduvaid otsuseid. Siis see oleks ka efektiivne. Riigikogu ei kiitnud seda heaks, arvab, et pigem see peaks olema lepituslaadne organ," selgitas ta. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255