16.02.2022 Kolmapäev

FI: positiivne krediidiregister aitab pettuste ja võlgnevustega

Finantsinspektsiooni (FI) positiivse krediidiregistri seminaril osalevate ekspertide hinnangul muudab register laenamise läbipaistvamaks, aitab kaasa pettuste vähenemisele ning võib ka laenud pikas plaanis odavamaks muuta.

Finantsinspektsiooni veebiseminar positiivsest krediidiregistrist toimub 17. veebruaril.
Finantsinspektsiooni veebiseminar positiivsest krediidiregistrist toimub 17. veebruaril. Foto: finantsinspektsioon

FinanceEstonia juhatuse liikme Andrus Alberi sõnul on positiivne krediidiregister Euroopas väga levinud ning sellega kaasnev kasu on kõigile osapooltele tuntav.

Positiivne krediidiregister piirab ülelaenamist, vähendab pettuseid, muudab laenud soodsamaks, lihtsustab võrreldavate laenupakkumiste võtmist, vähendab eraelu puutumatuse riivet ning võimaldab kergemini kutsuda korrale vastutustundetuid laenuandjaid,

loetles Alber pressiteates.

Ta lisas, et registri loomine vajab regulatsiooni, mis muudaks andmete edastamise finantsasutustele kohustuslikuks. "Registri loomiseks vajalikud kulud on erasektor valmis ise kandma. Vajalik järelevalve ja turvalise teenuse osutamine oleks aga mõistlik tagada registripidajalt nõutava tegevusloaga," ütles Alber.

Võlanõustaja Heete Simmi sõnul on võlgnike peamine probleem võlanõustaja vastuvõtule pöördumiseks läbi aastate olnud üle jõu käiv võlakoorem. "Inimesed võtavad vanade võlgade katteks uue laenu peale, teinekord laenatakse ka igapäevaste kulude katmiseks. See võib ajutiselt olla lahenduseks, kuid pikemas plaanis on oht sattuda võlakeerisesse ja muutuda püsivalt maksejõuetuks. Positiivne krediidiregister aitab kaasa sellele, et laenu saavad vaid need isikud, kes on suutelised  laenu tagasi maksma," toonitas Simm.

Võlanõustaja lisas, et register võiks vähendada ka netikelmide võimalusi inimestelt välja petetud isikuandmetega nende nimel kiirlaene võtta.

Andmekaitse Inspektsiooni juristi Merili Koppeli sõnul on registri loomisel oluline meeles pidada seda, et inimeste isiklikud andmed ei satuks valedesse kätesse. "Isikuandmed peavad olema kaitstud ning nähtavad vaid põhjendatud olukordades," rõhutas Koppel ja lisas, et turvariskid tuleb läbi mõelda ja maandada.

Rahandusministeeriumi finantsteenuste poliitika osakonnajuhataja asetäitja Thomas Auväärti sõnul on ministeeriumil registri eelnõu esialgne kavand suures osas valmis, samas mitmed nüansid on vaja veel läbi arutada. "Positiivsest krediidiregistrist võidaksid nii laenajad kui laenuandjad, sest laenuandjatel oleks kohustustest parem ülevaade ja laenusaajate jaoks võiks laenude taotlemine muutuda mugavamaks," märkis Auväärt.

Ta lisas, et vastavalt rahandusministeeriumi Tartu Ülikoolilt tellitud krediidituru uuringule aitab positiivne laenuregister kaasa vastutustundliku laenamise põhimõtte paremale rakendamisele. "Loodame, et saame registri eelnõu kavandi käesoleva aasta esimeses pooles avalikustada," ütles Auväärt.

Finantsinspektsiooni veebiseminar positiivsest krediidiregistrist toimub 17. veebruaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference