860x100 kriisi paasterongad
15.01.2020 Kolmapäev

Rahanduskomisjon arutas Euroopa Liidu rahapesudirektiivi kehtestamist Eestis

Rahanduskomisjonis arutleti eelnõu üle, mis annaks muu hulgas õigusliku aluse pangakontode registri loomiseks.
Rahanduskomisjonis arutleti eelnõu üle, mis annaks muu hulgas õigusliku aluse pangakontode registri loomiseks. Foto: Unsplash

Eile toimunud rahanduskomisjoni istungil arutati Euroopa Liidu rahapesudirektiivi üle võtmist Eesti õigusesse, mis annaks muu hulgas õigusliku aluse pangakontode registri loomiseks. Eelnõu järgi luuakse pangakontode register olemasoleva elektroonilise arestimissüsteemi baasil.

Registriga peavad liituma kõik IBAN-kontosid kasutavad pangad ja finantseerimisasutused ning selle kaudu tehakse kättesaadavaks kõigi maksekontode kasutajate andmed, milleks on IBAN, omanik, kasutama volitatud isik, konto avamise ja sulgemise kuupäev. Register rakendub alates selle aasta 10. septembrist.

Edaspidi peavad rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusega arvestama eelnõu järgi need isikud, kes kauplevad kunstiteostega või vahendavad neid, näiteks kunstigaleriid, ja seda juhul, kui neile tasutakse vähemalt 10 000 eurot korraga või mitme omavahel seotud maksena kuni üheaastase perioodi jooksul.

Eelnõu keelab isikuil, kel on kehtiv kriminaalkaristus majandusalase, vara-, riigi- või avaliku usalduse vastase kuriteo eest tegeleda ettevõtlusega kinnisvara vahenduse, auditeerimise, raamatupidamise ja maksunõustamise valdkonnas.

Samuti kehtestatakse eelnõu alusel määrusega loetelu ametikohtadest, mille täitjaid loetakse Eestis "riikliku taustaga isikuteks", kelle tehinguid peavad kohustatud isikud jälgima tugevdatud korras. Loetelu täpsustab varasemat üldist definitsiooni.

Lisaks täiendatakse vilepuhujate anonüümsuse tagamist ja luuakse diskrimineerimise vastast kaitset reguleerivaid sätteid.

Eelnõu järgi luuakse ka mehhanism tegelike kasusaajate andmekvaliteedi parandamiseks - kohustatud isikud peavad näiteks enne ärisuhte loomist hankima registri väljavõtte kliendi tegelike kasusaajate kohta ja andma registripidajale teada, kui andmed lahknevad neile kättesaadavatest andmetest, misjärel nõuab registripidaja isikult andmete õigsuse kinnitamist ja vastavaid tõendeid. Viimase muudatus jõustub selle aasta 10. novembril.

 Ühtlasi peavad enese poolt valitsetavate välisriigi usaldushalduste kohta tegeliku kasusaaja andmeid esitama ka Eestis elavad usaldushaldurid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes