13.04.2022 Kolmapäev

PTA: veebipoodides pole toidualane teave korrektselt esitatud

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) kontrollis eelmisel aastal veebipoodides toidualase teabe esitamist ning tuvastas, et 61 protsenti toidualasest teabest ei vasta nõuetele.

Levinumateks puudusteks kontrollidel olid allergeensete koostisosade eristamatus ning keelatud toitumis- ja tervisealaste väidete kasutamine.
Levinumateks puudusteks kontrollidel olid allergeensete koostisosade eristamatus ning keelatud toitumis- ja tervisealaste väidete kasutamine. Foto: pixabay

PTA toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul tuleb veebis toite turustades esitada nõuetekohane toidualane teave enne ostu sooritamist, et tarbija saaks teha teadlikke valikuid.

Kohustuslik info peab olema eesti keeles nii tootekirjelduses veebipoes kui ka kätte toimetamise ajal pakendil või selle külge kinnitatud märgistusel,

toonitas Salmus pressiteates.

Kontrollide käigus hinnati e-poodides 484 toodet, millest 61 protsendi toidualases teabes esines puudusi. Ettevõtteid kohustati teavet parandama, kui seda ei tehtud, siis järgnes veebipoele ettekirjutus. 

"Kõige rohkem kontrolliti valmistoite, kokku 120 toodet, millest 48 protsendi toodete märgistustest ei vastanud nõuetele. Kõige enam tuvastati puuduseid lisaainete toidualases teabes, vastavalt 14 juhul 15-st ja pähklipuuviljade, õliseemnete, õliviljade ja nendest valmistatud toodete puhul 12 juhul 13-st. Kõige vähem puuduseid tuvastati mee märgistamisel, kokku nelja toote puhul 14-st," selgitas Salmus tulemusi. 

Levinumateks puudusteks kontrollidel olid allergeensete koostisosade eristamatus ning keelatud toitumis- ja tervisealaste väidete kasutamine. Allergiat või talumatust põhjustavaid aineid tuleb esitada koostisosade loetelus muudest koostisosadest trükikirjas eristuvana. Toitumis- ja tervisealased väited peavad olema tõesed ega tohi tarbijat eksitada, muu hulgas ei tohi toidule esitada meditsiinilisi väiteid.

Toidu e-kaubandusest tuleb põllumajandus- ja toiduametit teavitada. Amet teostab järelevalvet teavitanud ettevõtetele riskipõhise sagedusega. Tarbijal on võimalik PTA järelevalve infosüsteemist kontrollida, millised ettevõtted on ameti järelevalve all. 

E-kaubandus on pidevas tõusujoones ja Eesti turule on uusi ettevõtteid lisandunud viimastel aastatel mitmesaja ringis. PTA andmetel on 2022. aasta alguse seisuga Eestis 1167 toidu jaemüügiga tegelevat veebipoodi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!