04.02.2022 Reede

PTA keelas mullu 293 saadetise sisseveo kolmandatest riikidest

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) keelas 2021. aastal 293 saadetise sisseveo kolmandatest riikidest; seejuures saatis amet päritoluriiki tagasi seitse koera, toidutooteid, seemneid ja taimseid saaduseid, samuti saadeti tooteid hävitamisele. 

PTA piirikontrolli osakonna juhataja märkis, et peamiselt puudus tootel nõuetekohane sertifikaat, kuid mõned tooted pärinesid ka riigist, kust tooteid ei tohi importida.
PTA piirikontrolli osakonna juhataja märkis, et peamiselt puudus tootel nõuetekohane sertifikaat, kuid mõned tooted pärinesid ka riigist, kust tooteid ei tohi importida. Foto: pixabay

PTA piirikontrolli osakonna juhataja Regina Pihlaka sõnul saadeti piirilt tagasi peamiselt postisaadetisega saabunud seemned. "Kõik seemned, mis tellitakse, peavad vastama nõuetele ja seemnepartiil peab kaasas olema fütosanitaarsertifikaat. Viimase puudumine on peamine põhjus, miks seemned tellijani ei jõua," ütles Pihlakas pressiteates. 

Piirilt saadeti toitu tagasi viiel juhul, kokku 50 456 kilogrammi, millest 40 851 kilogrammi moodustas searasv, 9504 kilogrammi liittoidud, 100 kilogrammi piimatooted ning üks kilogramm kalatooteid. Toiduainete kõrval on amet päritoluriiki tagasi saatnud ka seitse koera, sest puudusid vastavad sertifikaadid. 

Hävitamisele saadeti üheksa saadetiste nõuetele mittevastavat puidust pakkematerjali. Lisaks tuli hävitada 15 loomset päritolu toodete saadetist, kokku 1550 kilogrammi, millest 66 kilogrammi moodustasid piimatooted, 1350 kilogrammi loomne sööt, 14 kilogrammi želatiin, 14 kilogrammi loomne rasv, viis kg mesindussaadused, 86 kilogrammi toidulisandid ning 15 kilogrammi liittoidud.

PTA piirikontrolli osakonna juhataja märkis, et peamiselt puudus tootel nõuetekohane sertifikaat, kuid mõned tooted pärinesid ka riigist, kust tooteid ei tohi importida.

Nii ettevõtjad kui ka tavakodanikud peavad toodete importimisel või tellimisel veenduma, et tooted oleksid nõuetekohased ja omaksid vastavat sertifikaati. Lisaks tuleks kindlasti eelnevalt tutvuda, millistest riikidest on lubatud Eestisse loomset toitu ja muid loomseid tooteid, taimi ja seemneid importida või tellida,

soovitas Pihlakas.

Sertifikaat on päritoluriigi pädeva asutuse väljastatud dokument, mis tõendab toodete ohutust nii inimeste kui loomade tervisele. Elusloomade puhul tõendab sertifikaat, et loomad on terved ja neile on tehtud kõik vajalikud uuringud ja vaktsineerimised. Taimede puhul tõendab, et seemned või taimed ja taimsed tooted on vabad taimehaigustest ning taimekahjuritest.

Eraldi juhib amet tähelepanu Suurbritanniast toodavatele või tellitavatele loomadele ja kaupadele, kuna alates 2021. aasta 1. jaanuarist kehtivad Suurbritannia osas täpselt samad tingimused kui kõikide teiste Euroopa Liidu väliste riikide osas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255