860x100 kriisi paasterongad
22.06.2018 Reede

Poola: euroala eelarve võib tähendada EL-i lõppu

Poola hoiatas 21. juunil, et Prantsusmaa ja Saksamaa pakutud eurotsooni eelarve 19-liikmelise euroala tugevdamiseks võib tähendada Euroopa Liidu lõppu, kui sinna hakkab raha tulema kõigi liikmesriikide ühisest eelarvest.

Prantsuse president Emmanuel Macron sai 19. juunil Saksa kantsleri Angela Merkeli toetuse euroala reformimise ideedele, seal hulgas ühiseelarve ettepanekule.

Macroni sõnul tuleb sellest "tegelik eelarve aastatulude ja -kuludega" ning Pariis ja Berliin loodavad seda 2021. aastaks.

Merkel on öelnud, et eelarve rahastusmehhanisme tuleb teiste liikmesriikidega arutada.

Eelarve suurust ja muid üksikasju ei ole veel kokku lepitud ja on ka võimalik, et teised eurotsooni liikmed on selle vastu.

Poola presidendi Andrzej Duda kantseleiülem Krzysztof Szczerski ütles 21. juunil, et kui eurotsooni riigid otsustavad kulutada eurotsooni eelarveks lisaraha, siis on see nende siseasi, aga kui eelarve luuakse nende üldise panuse arvel EL-i ühisesse eelarvesse, "siis see on EL-i lõpp".

"See tähendaks de facto, et eurotsoon läheb oma teed ja et ta tahab tegutseda väljaspool EL-i üldist raamistikku," ütles Szczerski Poola uudisteagentuurile PAP.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes