12.10.2010 Teisipäev

Paralleelkäive periood: soovitused kaubandus- ja teenindusasutustele

Ligikaudu 20 protsenti eurodest läheb ringlusse läbi kaubanduse

Kuigi aastavahetusel on soovitav kasutada kaardimakseid, et ennetada võimalikku valesti arvutamise ohtu, peavad poed ja teenindusasutused varuma aegsasti sularaha. Hinnanguliselt 80% krooni sularahast tuleb paralleelkäibe perioodil kauplustesse kuna inimesed soovivad sel viisil kroonist vabaneda, 80% euro kupüüridest lastakse ringlusesse läbi ATMide.

Ettevõtjad peavad tegema ka vajalikud ettevalmistused kaardimaksete toimimiseks ja IT-süsteemide tööks.

Suureneb sularaha ja eriti müntide osatähtsus

Sularahavajadus suureneb 1.-14. jaanuarini vältava paralleelkäibe perioodiks kuni neljakordseks. Kauplustel tuleb varakult planeerida kogused ja nominaalid, lähtudes nn tavapärasest keskmistest ostu summast, mõelda läbi transport, hoiustamine, turvalisus, täiendav kindlustus jne.

Müntide osatähtsus suureneb märgatavalt, neid on vahetusrahaks vaja. Vajaliku mündikoguse kaal on tõenäoliselt kõrge (münte saab tellida ainult standardkomplektidena, 111€ kaaluga 1,57kg ja 198€ kaaluga 2,76kg)

Praktilised soovitused paralleelkäibe perioodiks:

 

  • Planeerige aastavahetuseks väike likviidsusvaru, et oleks võimalik käibevahenditest hankida euro sularaha.
  • Juhul kui on soov, et sularaha transporditakse turvafirma (G4Si) poolt, siis tuleb vastavad kokkulepped sõlmida hiljemalt septembri lõpuks. Hiljem võib juhtuda, et teenindamiseks puudub vaba ressurss.
  • Paralleelkäibe ajal peab töötavate kassade arv olema suurem, sest kahes eri vääringus sularahas arveldamine võtab rohkem aega.
  • Soovitus on anda paralleelkäibe perioodil kliendile vahetusraha eurodes teeb eurole ülemineku meile kõigile lihtsamaks.

 

euro.eesti.ee

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!