07.08.2015 Reede

Pank seletas, miks parimad ekspordiväljavaated on pika säilivusajaga toidu tootjail

SEB hinnangul on aasta pärast Vene põllumajandussanktsioonide kehtestamist parimad väljavaated jätkuvalt tootjatel, kes suudavad toodangu säilivusaega pikendada, mis võimaldab eksportida ka geograafiliselt kaugematesse riikidesse.
Pank seletas, miks parimad ekspordiväljavaated on pika säilivusajaga toidu tootjail
Pank seletas, miks parimad ekspordiväljavaated on pika säilivusajaga toidu tootjail Foto: Reuters

"Lähiajal on eelkõige Eesti liha- ja piimatootjate jaoks kriitilise tähtsusega uute turgude leidmine. Venemaa sanktsioonid jäävad suure tõenäosusega kehtima pikaks ajaks ja konkurents on seetõttu tihe. Paremad väljavaated on ettevõtjatel, kes suudavad oma toodangu säilivusaega pikendada, mis võimaldab seda eksportida kaugematesse paikadesse," märkis panga majandusanalüütik Mihkel Nestor panga kommentaaris.

"Euroopa Komisjoni hinnangul on keskpikas perspektiivis väljavaated nii liha- kui piimatoodetele soodsad tänu pidevalt kasvavale maailmanõudlusele. Abiks on ka euro odavnemine paljude teiste valuutade suhtes. Seakatku levik on juba lõpetanud mitme tootja tegevuse ja ohustab teisi müügipiirangutega. Taudi levikule edukalt vastumeetmeid rakendanud põllumeeste võimalused oma kaupa turustada peaksid väheneva pakkumise tõttu aga hõlbustuma. Teraviljatootjate elu tundub lähiajal olevat pigem rahulik," rääkis Nestor.

Aasta esimese viie kuu põhjal on põllumajandussaaduste ja toiduainete väljavedu kahanenud 15 protsendi võrra. Võttes arvesse Vene turu sulgemist ja asjaolu, et samal ajal on mitmete kaubagruppide hinnad märkimisväärselt odavnenud, siis on nii väike langus isegi üllatav, tõdes analüütik. "Vähenemine on tulnud just loomsete toodete ja valmistoidu ekspordi arvelt, taimsete toodete eksport on esimese viie kuu võrdluses eelmise aasta algusega hoopis 16 protsenti kasvanud," märkis ta.

Eelmise aasta seisuga töötas põllumajanduses veidi üle 16 000 inimese, mis moodustas 4 protsenti kõigist töötajatest. Põllumajandussaaduseid ja –teenuseid toodeti eelmisel aastal ligi 900 miljoni euro eest. "Kuigi põllumajanduse rahaline panus tundub olevat väike, paneb kodumaine tooraine aluse Eesti toiduainetööstusele, mis on väga suur tööandja ja rahvusliku rikkuse kasvataja," rääkis Nestor.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255