27.02.2015 Reede

Mis mõjutab tänavu SKP-d kõige enam?

LHV majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul on juba tajuda kodumajapidamiste kalduvust hakata senisest enam säästma, kuid praeguse investeeringute ja väliskaubanduse taseme juures jääb palga kasv sellel aastal endiselt oluliseks nõudluse ja sisemajanduse koguprodukti (SKP) taseme mõjutajaks.

Heido Vitsur, LHV majandusekspert
Heido Vitsur, LHV majandusekspert Foto: PM

"Selline palga kasv oli täiesti ootuspärane ja umbes selline on ta olnud juba mitu viimast aastat. Samas on üsna tõenäoline, et palkade kasv sellisena enam kaua jätkuda ei saa, sest tingimused palkade kasvuks pole enam nii soodsad kui viimastel aastatel. Loomulikult ei käi öeldu selle aasta esimese kvartali ja osaliselt ka terve aasta kohta, sest paljudes sektorites on palgatõusud juba toimunud ning toimunud palgatõusu tagaspööramine pole eriti usutav," rääkis Vitsur BNS-ile.

Palkade kasvu hakkab Vitsuri sõnul edaspidi takistama esiteks see asjaolu, et tootlikkuse kasv reaalmajanduses on juba mõnda aega tagasi palkade kasvust maha jäänud, teiseks tuleb arvestada ka nullilähedaseks taandunud inflatsiooni mõjuga palga nominaalkasvule. "Samas jäävad meil töötasude kasvu endiselt survestama struktuurne tööjõupuudus, migratsioon ja meie omast tunduvalt kõrgem palgatase Põhjamaades," sõnas Vitsur.

"Palkade kasv mõjutab ettevõtteid alati kahte moodi: suurem osa neist suudab kas tootlikkust vajalikul määral suurendada või siis omab piisavalt võimalusi palkade kasvuga kaasa minemiseks; mingi osa seda aga ei suuda ja peab oma tegevuse lõpetama," lisas majandusekspert.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255