03.04.2023 Esmaspäev

Õliühing: kütusehinnad hakkavad tõenäoliselt peatselt taas tõusma

Eesti Õliühingu tegevjuhi Mart Raamatu sõnul hakkavad kütusehinnad Eesti tanklates ilmselt taas tõusma, muu hulgas pühapäeval teatavaks saanud OPEC+ tootmiskärpe tõttu.

Naftahindadest tulenev lõpptoodete hulgihindade tõusu mõju on teel Eesti tanklaisse.
Naftahindadest tulenev lõpptoodete hulgihindade tõusu mõju on teel Eesti tanklaisse. Foto: pexels

"Pühapäeval viskas maailma suurimaid naftatootjaid ühendav OPEC+ kartell globaalsetele turgudele tõelise vintpalli, kui üllatuslikult teatati suurest, üle 1,1 miljoni barrelini ulatuvast päevasest tootmiskärpest, mis aasta teises pooles tõuseb koguni 1,6 miljoni barrelini. Otsus tuli turuosalistele ja analüütikutele üllatusena – veel hiljuti kinnitas OPEC+ juhtriigi Saudi Araabia energiaminister Abdulazis bin Salman, et tootmismahtude ülevaatamiseks pole põhjust," kommenteeris Raamat.

Samuti oli tema sõnul pretsedenditu poliitika muutmisest teatamise viis, sest tavapäraselt teavitatakse turge sellistest olulistest otsusest pärast OPEC+ organiseeritud koosolekuid. "Praegune nõrgalt koordineeritud tootmiskärpe plaani avalikustamine näitab, et OPEC+-il oli otsusega tuli takus," usub Raamat. 

Ta selgitas, et kui aasta alguses püsisid nafta maailmaturuhinnad stabiilselt tasemel, mida võis lugeda tootjariikidele sobivaks, siis paaril viimasel nädalal tabas panganduskriisi varjus hinnalangus ka naftat. "Nii testis Brenti toornafta hinnaindeks isegi 70 dollari piiri – turuosalised hindasid riske maailmamajandusele, ja sellest tulenevalt ka naftahinnale, kõrgeks. Sellest tulenevalt põhjendasid naftatootjad äkilist tootmiskärbet arusaadavalt sooviga tagada turgudel hinnastabiilsus," tõi kütusemüüjate esindaja välja. 

Tootmiskärped kuulutati välja 2023. aasta lõpuni, mis lisab Raamatu sõnul turgudele pikaajalist hinnasurvet. "Maailma Energiaagentuur ja teised analüütikud on hinnanud, et selle aasta teises pooles jõuavad naftaturud arvestatavasse defitsiiti ja iga barrel, mis maailmaturult ära viiakse, ajab nõudluse-pakkumise veel enam tasakaalust välja. Siiski tasub silmas pidada, et kuna osad OPEC+ riigid toodavad juba praegu alla oma tootmiskvoodiga määratud sihttasemete, siis füüsiliselt tegelikult hirmutatud mahus tootmine ei vähene. Lisaks ei jõua Venemaa lubatud 500 000 barreli mahus tootmiskärbe täielikult maailma naftaturgudeni, sest väheneb hoopis kodumaise rafineerimissektori tarbimismaht," möönis ta. 

Raamatu vaates on küsitav ka nõudluse väljavaade, mida piirab ebakindlus majanduses ja keskpankade jõuline intressipoliitika. Ometi hindasid tema sõnul analüütikud, et selle aasta teises pooles jõuab naftanõudlus rekordini ja valitsevaks narratiiviks on olnud Kagu-Aasiast ja Hiinast tuleneva tugeva nõudluse kasvu mõju, samas Hiina jõulise taastumise ja taasavamise loos tekivad aga esimesed mõrad, sest esmaspäeva hommikul avaldatud andmed kohalike tootmisettevõtete tellimuste kohta näitasid, et üllatuslikult jäi märtsis Hiina tootmismaht veebruariga samale tasemele.

Igal juhul hindavad analüütikud, et tootmiskärpel võib olla kuni 10-dollariline mõju naftahindadele. Esmaspäeva hommikul on Brenti toornafta hinnad juba rallinud 5 protsendi või 4 dollari võrra,

tõi õliühingu tegevjuht välja. 

Millal jõuab naftahindadest tulenev lõpptoodete hulgihindade tõusu mõju Eesti tanklatesse on tema sõnul praegu veel keeruline prognoosida.

"Siiski on tähtis tähele panna, et kui viimati langetati Eestis jõuliselt tanklahindu 17. märtsil, siis pärast seda on mootoribensiini hulgituru hinnad tõusnud pea 10 protsenti. Erinevalt naaberriikidest pole see meile tanklatesse veel jõudnud. Kütusetarbijate hinge saab lohutada ainult tärkav kevad, sest suure tõenäosusega  hakkavad kütuseturgudele puhuma külmad ja kõledad sügistalvised tuuled," nentis Raamat. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255