08.01.2015 Neljapäev

Odavnev nafta vedas hinnalangust

Statistikaameti andmetel jäid hinnad detsembris eelmise kuu tasemele ning aastases võrdluses ulatus hinnalangus 0,5 protsendini. Möödunud aasta kokkuvõttes langesid hinnad 0,1 protsenti. Euroala inflatsioon pöördus detsembris esialgsel hinnangul energiahindade jätkuva odavnemise tõttu 0,2-protsendisesse langusesse. Viimati olid hinnad euroalal languses viis aastat tagasi, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Odavnev nafta vedas hinnalangust
Odavnev nafta vedas hinnalangust Foto: Reuters

Detsembris oli hindade peamiseks mõjutajaks odavnev nafta. Pärast juunikuu kõrgtaset, mis ulatus 115 USA dollarini barrel, pöördus nafta hind langusesse ning viimastel kuudel langus süvenes. Detsembris odavnes nafta kuuga koguni üle 20 protsendi ning praeguseks on hind alanenud 50 dollari lähedale barreli kohta. Sügava hinnalanguse taga on nafta ülepakkumine, kuna tootmismahud on suurenenud – näiteks Ameerika Ühendriikides – ja samal ajal on naftasaaduste nõudluse prognoose järjepidevalt langetatud. Teine põhjus on OPECi riikide otsus tootmismahte vaatamata hinnalangusele mitte vähendada. Nafta hind on ajalooliselt olnud üsna kõikuv ning viimati toimus sarnane korrektsioon 2008. aastal.

Selle mõjul süvenes kütuse hinnalangus Eestis detsembris 14 protsendini ning tõmbas tarbijahinnaindeksit märkimisväärse 0,8 protsendipunkti jagu allapoole. Kütuse odavnemise mõju tasakaalustas elektri ja sideteenuste hinnalanguse taandumine, samuti ühekordsete allahindluste lõppemine.

Naftasaaduste kiire odavnemise tõttu on hindade tõusule pöördumine edasi lükkunud. Ka futuurid näitavad madala naftahinna püsimist lähiaastatel. Sel põhjusel peaks hinnalangus meil ka selle aasta esimesel poolel jätkuma. Aasta algusest suureneb riigi meetmete mõju inflatsioonile, millest valdava osa moodustab alkoholi aktsiisimäära 15-protsendine tõstmine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes