10.07.2015 Reede

Madal hind vähendab varustuskindlust kogu regioonis

Elektriturul on madala hinna tõttu näha varustuskindluse varu vähenemist kogu Läänemere regioonis; näiliselt madala omahinna maksavad kinni suurte tootmisvõimsustega riigid, kirjutab Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.
Veskimägi: madal hind vähendab varustuskindlust kogu regioonis
Veskimägi: madal hind vähendab varustuskindlust kogu regioonis Foto: PM

"Näha on varustuskindluse varu edasist vähenemist kogu Läänemere regioonis. Odav elektrihind sulgeb kõikjal planeeritust varem elektrijaamu, mis ei saa piisavat riigi toetust," kirjutas Veskimägi ja lisas, et näiteks päeva keskmine elektrihind 5 eurot megavatt-tunnist pole reaalne, et tagada elektrivarustust kõigiks 8760 tunniks aastas.

"Selline turuhind loob illusiooni, et elektri omahind on madal. Madala hinna maksavad toetusskeemidega kinni Läänemere regiooni suurte elektritootmise võimsusega riikide tarbijad," tõdes ta.

Praegusel andmetel pole Eestis aastaks 2030 elektrijaamu, mis suudaks toota kogu tiputarbimiseks vajaliku elektri, märkis ta. "Kuna turg ei toeta praegu varu loomiseks vajalike investeeringute tegemist, tuleks need meil toetuste kaudu kinni maksta. Samal ajal on meil ühendused, mis varustuskindluse tagamiseks on sama head kui jaamad Eestis," kirjutas Veskimägi Eesti Päevalehes arvamusartiklis.

Tema hinnangul tuleb järgida, et elektriturul ei juhtuks see, mis tõi 2008. aastal finantsturgudel globaalse finantskriisi ehk kasutati palju finantsvõimendust, ent riske ei hinnastatud õigesti.

"Kõik loodavad naabrite elektrijaamadele, kuid kriisis võib selguda, et sama vajaminevat megavatti on arvestatud topelt ja see ei ole kättesaadav. Selliste olukordade tekkimist tuleb vältida. Olen küll ühenduste advokaat, sest usun, et suurem turg on efektiivsem, aga ühenduste taga peavad olema reaalsed elektrijaamad," tõdes Veskimägi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes