06.09.2018 Neljapäev

Luminor: majanduskasv püsib rahvaarvu kasvu najal tugev

Luminor prognoosib värske majanduskasvuprognoosi kohaselt Eesti tänavuse aasta sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvuks endiselt 3,5 protsenti ning edasine kasv jääb tugevaks üllatavalt suurenenud sisserände tulemusena.

Tänavuseks prognoosib Luminor Eesti majanduskasvuks 3,5 protsenti, mis on samal tasemel panga kevadprognoosiga. Järgmise aasta majanduskasv tuleb panga hinnangul 3,4 protsenti ning 2020. aastal 2,7 protsenti, selgub Luminori majandusprognoosist.

Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul kasvas Eesti rahvaarv eelmisel aastal esimest korda Euroopa Liidu keskmisest ja ka Soome rahvaarvu kasvust kiiremini. See tuleneb positiivsest rändesaldost ning eriti positiivne on sisserände suurenemine kõrgelt arenenud majandusega riikidest, märkis Palm.

Sisseränne rikastest riikidest tähendab Palmi sõnul seda, et Eesti suudab senisest paremini konkureerida rahvusvaheliselt ka kvalifitseeritud tööjõu pärast ning see saab olla aluseks Eesti majanduse konvergeerumisele Euroopa Liidu keskmisega.

Luminori prognoosi kohaselt kasvavad tänavu Eestis tarbijahinnad 3,3 protsenti, järgmisel aastal 2,7 protsenti ning 2020. aastal 2,4 protsenti. Brutopalk kasvab samal ajal vastavalt 6,8, 6,3 ja 5,7 protsenti.

Tõnu Palmi sõnul on sisserände jätkuvana hoidmiseks vajalik Eesti elanike sissetuleku kiire järele jõudmine Euroopa Liidu keskmisele. "See, et inimeste elatustase tõuseks, on minu arust Eesti järgmise kümne aasta üks tähtsamaid teemasid," sõnas Luminori peaökonomist.

Palmi sõnul on Eesti majanduskasv püsinud tänavu kõrge valdavalt siseturu arengutel, näiteks ehitusturu tugeval seisul, samas on pikajaliseks kasvuks vajalik eksportivate majandussektorite arendamine. "Majanduse struktuursete muutuste toetamiseks tasub eelisarendada kiire lisandväärtuse kasvuga teadmispõhiseid eksportivaid majandusharusid, mis on suutelised looma kõrgelt tasustatud töökohti," lisas Palm.

Eelkõige tähendab see Palmi sõnul viimase kümne aasta andmete põhjal info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna, teadus- ja tehnikaalase tegevuse, aga ka energeetikaharu eelisarendamist.
Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!