07.08.2018 Teisipäev

Luminor: inflatsioon aeglustub aasta lõpuks 3 protsendile

Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul hoiavad energiahinnad inflatsiooni kiirena ning väliste tegurite ajel on aasta lõpuks oodata hinnakasvu aeglast lähenemist 3 protsendile.

Juulis oli Eestis hinnakasv nii kuises kui aastases arvestuses siiski veidi mõõdukam kui eelnenud kuul. Tarbijahinnaindeksi kasv aeglustus juuni rekordiliselt 4 protsendilt 3,5-le aastases arvestuses. See on pea 1,5 protsendipunkti euroala keskmisest tempokam kasvutempo, ütles Palm BNS-ile.

"Kahel viimasel kuul on aastakasvu panustanud enim eluase ning mootorikütus. Elektri ja mootorikütuse hindade mõju majandusele on paraku laialdane ja otseselt tarbija rahakotti mõjutav," ütles Palm.

"Kodudesse jõudnud elekter oli juunis 14,3 ja juulis 16,9 protsendipunkti aastatagusest kõrgem. Juulis kasvas taas ka alkohoolsete jookide hinnakasv, mis peegeldab juuni soodusmüükide lõppu ja head nõudlust," märkis Palm. "Arvestades maailmaturu ja euroala toiduainehindade vaoshoitust, siis väliste tegurite ajel on oodata hinnakasvu aeglast lähenemist 3 protsendipunktile aasta lõpuks."

Energiahinnad hoiavad hinnakasvu kiire ja lisaks püsib surve teenuste hindade poolt. See motiveerib paratamatult mõtlema uute lahenduste puhul energia kokkuhoiu peale.

Tarbijahinnaindeks tõusis juulis aastaga 3,5 protsenti ja võrreldes juuniga 0,1 protsenti. Kaubad olid 2017. aasta juuliga võrreldes 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuliga võrreldes tõusnud 10,1 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 1,7 protsenti, teatas statistikaamet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes