01.09.2014 Esmaspäev

Ligi: majanduskasvu pärsib madal nõudlus

Majanduskasvu pärsib rahandusminister Jürgen Ligi sõnul rahvusvaheline nõudlus, mis on taastunud oodatust aeglasemini, ja raske geopoliitiline olukord.

Ligi: majanduskasvu pärsib madal nõudlus
Ligi: majanduskasvu pärsib madal nõudlus Foto: PM

Praegu on Ukraina kriisi ja sanktsioonide mõju enam-vähem hinnatud ning majandusprognoosis arvasse võetud. "Tuleb arvestada, et uudiseid tuleb kogu aeg juurde, ka riskid on endiselt allapoole. Siiski on sanktsioonide majanduslikud tagajärjed suhteliselt piiratud ja praeguseks paremini mõõdetud," rääkis minister esmaspäeval suvist majandusprognoosi esitledes.

Välisnõudlus paraneb aeglasemalt kui seni arvatud seda eriti Soomes ja Venemaa tõttu. "Peamiste ekspordipartnerite kasvuootused on praeguseks alla hinnatud. Soome, kelle välisnõudluses oli alla ootusi ja alla nulli. Kõige rohkem on seoses Venemaaga tulevasi ootusi alla hinnatud samuti Soomel," rääkis ministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik.

"Venemaa majandus on olnud kaks aastat allapoole ootusi. Tänavu tuleb 1 protsent, eelmisel aastal napilt üle ühe protsendi. Normaalne on olnud Venemaal vähemalt 4 protsenti. Rublakurss on samuti langenud, mis tähendab, et kaubanduspartneri ostujõud on langenud. Sanktsioonide mõju on suhteliselt vähene. Muud mõjud on ammu kohal," rääkis Säälik.

"Veel paar nädalat tagasi ootasime 2014. aastaks vaid nullkasvu. Tõstsime ootusi pärast statistikaameti andmete avalikustamist. 0,5-protsenti on samuti alla potentsiaalset kasvu, kuid olukord on paranemas. Riskid on endiselt allapoole, aga aasta esimene pool on olnud tugev ja aasta langusse ei kuku," lisas ta.

Majanduskasvu jääb toetama peamiselt sisenõudlus, millest annab märku ka erakordselt kõrge tarbijakindlus. Palgakasvuks prognoositakse tuleval aastal 6 protsenti. "See on endiselt väga tugev kasv ja ka hea reaalkasv. Jääb küsimus, kuidas see käib kokku tootlikkusega, aga on selge, et meil Eestis pingestab Soome tööturu konkurents tööturgu. Tuleval aastal Eestis hõive enam ei kasva madala nõudluse tõttu," ütles rahandusminister.

Rahandusministeerium prognoosib tulevaks aastaks 2,5-protsendilist majanduskasvu, mis on 1 protsendipunkti võrra vähem kui kevadprognoosis. Käesolevaks aastaks prognoositakse 0,5-protsendilist majanduskasvu, mis on 1,5 protsendipunkti vähem kui kevadel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255