29.10.2018 Esmaspäev

LHV: Tallinna Vee õiglane väärtus pole tariifivaidluse tõttu selge

LHV vanemanalüütiku Sander Danili sõnul on Tallinna Vee areng stabiilne, kuid tariifivaidluse ebaselguse tõttu ei oska LHV anda Tallinna Vee aktsiale õiglase väärtuse hinnangut.

"Viimase kvartali tulemused olid üldjoontes ootuspärased. Ettevõtte põhitegevus areneb stabiilselt ja käibekasvule saadakse tuge ehitus- ja asfalteerimisteenustest. Ma arvan, et eraldi üksus Watercomi näol peamiselt torustike paigaldamise ja sellega seotud ehitusteenuste osutamiseks on Tallinna Vee jaoks igati mõistlik lahendus ning toetab põhitegevuse arengut," ütles Danil BNS-ile.

Reedel teatas Tallinna Vesi kolmanda kvartali tulemused ning firma käive kasvas 7,6 protsenti 16,5 miljoni euroni ja puhaskasum kasvas aastaga 1,4 prtosenti 7,1 miljoni euroni. Ettevõtte müügitulude kasv oli seotud  vee- ja kanalisatsiooniteenuse müügi suurenemisega, mida toetasid märkimisväärselt kasvanud tulud ehitus- ja asfalteerimisteenuse müügist.

"Mis puudutab veetariife, siis jätkuvalt töötleb Tallinna Vee tariifiavaldust konkurentsiamet ning täpne uute tariifide suurus ja kinnitamise aeg on veel ebaselge. Oma tariifiavalduses soovis ettevõte tariife, mis on sarnased kehtivatele, kuid võib arvata, et konkurentsiameti nägemuses on need oluliselt madalamad. Kuna uute tariifide võimalik vahemik on üpris lai, avaldades seega olulist mõju ettevõtte kasumlikkusele ja väärtusele tulevikus, siis meil puudub hetkel aktsiale õiglase väärtuse hinnang ja ootame täiendavat infot," lisas Danil.

Reedel langes Tallinna Vee aktsia Tallinna börsil 0,99 protsenti 10 eurole. Aasta algusest on Tallinna Vesi kaotanud oma aktsia hinnast ligi kümendiku, kolme aastaga aga veerandi.

Tallinna Vesi on Eesti riigiga veetariifide küsimuses mitmes vaidluses. 23. oktoobril otsustas Euroopa Inimõiguste Kohus mitte menetleda Tallinna Vee kaebust riigikohtu otsuse suhtes.

Tallinna Vesi esitas 15. mail kaebuse Euroopa Inimõiguste Kohtule, leides, et Eesti on rikkunud ettevõtte õigust õiglasele menetlusele ja omandi kaitsele. Kaebus on seotud tariifivaidlusega, mille osas langetas riigikohus lõpliku, veefirma jaoks ebasoodsa otsuse mullu 12. detsembril. Teisipäeval sai Tallinna Vesi kätte Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuse, et avaldus ei ole vastuvõetav ning seega ei jätka kohus ettevõtte avalduse menetlust. Kohtuotsus on lõplik ja edasikaebamisele ei kuulu.

AS Tallinna Vesi ootab jätkuvalt otsust rahvusvahelisest vahekohtust seoses Eesti Vabariigi ja Hollandi Kuningriigi vahel sõlmitud investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse lepingu võimaliku rikkumisega.

Riigikohtu halduskolleegium jättis detsembris olulises osas rahuldamata AS Tallinna Vesi kaebuse konkurentsiameti vastu ning otsustas, et konkurentsiamet ei pea järgima vee-ettevõtja ja Tallinna linna vahel erastamisel sõlmitud kokkulepet veeteenuse hindade kohta.

Riigikohus leidis, et konkurentsiamet ei pea linna ja vee-ettevõtja vahel veeteenuse hindade osas kokkulepitut järgima. Samuti ei võimalda muudetud seadus enam hinna kindlaksmääramisel lähtuda linna kasutatud metoodikast. Seetõttu ei saanud konkurentsiamet AS Tallinna Vesi hinnataotlust kooskõlastada ja õigustatud oli vee-ettevõtjale ettekirjutuse tegemine hinna seadusega kooskõlla viimiseks ehk langetamiseks.

Konkurentsiameti hinnangul on tarbijatel võimalik kohtuotsuse järgselt nõuda Tallinna Vesi AS-ilt kokku mitukümmend miljonit eurot hüvitist, aastate jooksul liialt kõrge veetariifi maksmise eest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255