25.11.2014 Teisipäev

Laenukohustuste maht kasvas

Majapidamistele ja ettevõtetele väljastatud laenude ja liisingute maht kasvas oktoobris aastaga 3,3%, maht oli kokku veidi rohkem kui 15,3 miljardit eurot.

Laenukohustuste maht kasvas
Laenukohustuste maht kasvas Foto: PM

Laenude ja liisingute kuine juurdekasv on kahel viimasel kuul põhinenud enam majapidamiste laenumahu suurenemisel, märgib Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna peaspetsialist Mari Tamm. Uute pikaajaliste laenude maht oli samal ajal keskmisest väiksem ning uusi laene ja liisinguid väljastati oktoobris kõige enam kaubandus- ja tööstusettevõtetele.

Majapidamiste laenude ja liisingute aastakasv kiirenes oktoobris 2,1%-ni. Uusi eluasemelaenusid anti välja 80 miljoni euro eest ehk 12% suuremas mahus kui aasta tagasi. Eluasemelaenulepingute arv võrreldes möödunud aasta oktoobriga aga ei kasvanud, mis näitab Tamme hinnangul seda, et laenude maht suurenes peamiselt keskmise laenusumma suurenemise tõttu. Majapidamiste muude laenude maht on kahel viimasel kuul aastavõrdluses samuti kasvanud.

Euribori languse jätkumine tõi kaasa laenuintressimäärade alanemise, seisab kommentaaris. Oktoobris väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär langes 2,3%-ni. Seda langust põhjustas lisaks Euriborile ka keskmise intressimarginaali alanemine. Ettevõtetele oktoobris välja antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli 2,8%.

Rohkem kui 60 päeva maksetähtaega ületanud laenud moodustasid oktoobris pankade laenuportfellist 1,8%. Pikemat aega viivises olevate laenude osakaal ei ole selle aasta jooksul eriti muutunud. Seda on mõjutanud ühelt poolt varasemate makseprobleemide lahenemine ja teiselt poolt uute probleemide ilmnemine laenumaksete tasumisel.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kasv on jätkuvalt hoogne ning kiirenes oktoobris aastaga 9,3%-ni.  Hoiused suurenesid kuuga 154 miljoni euro võrra 9,7 miljardi euroni. Rohkem kui 80% hoiuste kuisest juurdekasvust andis ettevõtete hoiuste suurenemine. Majapidamiste hoiuste aastakasv on püsinud alates esimese kvartali lõpust 8% juures. Mitteresidentide hoiuste maht jäi aastataguse ajaga võrreldes peaaegu muutumatuks, ulatudes oktoobris 2,3 miljardi euroni.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!