02.04.2020 Neljapäev

Kriisis makseraskustesse sattunud ettevõtjad saavad lisaaega

Valitsus kiitis heaks eriolukorras ja sellele järgneva kahe kuu pikkuse perioodi jooksul ettevõtete jaoks pankrotiavalduste esitamise kohustuse peatamise ja kehtestab võlausaldajatele pankrotiavalduse esitamise keelu. Muudatus annab ettevõtjatele võimaluse oma majandustegevust vastavalt tekkinud olukorrale kohandada ja kasutada riigi pakutavaid abimeetmeid.

Eelnõuga loodetakse ära hoida massilised pankrotiavaldused.
Eelnõuga loodetakse ära hoida massilised pankrotiavaldused. Foto: Pixabay

Kehtiva seaduse järgi on juriidilise isiku juhatusel kohustus esitada pankrotiavaldus 20 päeva jooksul maksejõuetuse ilmnemisest. Heaks kiidetud eelnõu järgi peatatakse selle tähtaja kulgemine alates 12. märtsist, mil valitsus kuulutas välja eriolukorra. Tähtaja kulgemine jätkub kahe kuu möödumisel eriolukorra lõppemisest.

Pikem ajaraam võimaldab ettevõtjatele hingamisruumi koroonaviirusest tingitud makseraskuste ületamiseks ning heaks kiidetud eelnõuga loodetakse hoida ära massiliste pankrotiavalduste esitamine.

Alates muudatuse jõustumisest peatatakse ka võlausaldajate võimalus pankrotiavalduste esitamiseks. Erandina saavad tööandja suhtes pankrotiavalduse esitada töötajad, kellel on saamata töötasu ja kes ei saa töötukassalt töötasu hüvitist.

Muudatus hakkab kehtima kõikide juriidiliste isikute jaoks, kuid ettevõtjad, kellel puuduvad väljavaated ka pärast eriolukorra lõppemist oma majandustegevuse taastamiseks ja jätkamiseks, peaksid siiski esitama pankrotiavalduse ilma liigselt viivitamata.

Samuti tuleb arvestada, et kui maksejõuetus on ilmnenud, siis sõltumata sellest, kui pikk aeg on juhatuse liikmel pankrotiavalduse esitamiseks, tohib ta sellel ajal ühingu nimel teha ainult vältimatult vajalikke tehinguid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!