12.10.2020 Esmaspäev

Kriisi mõju kahjukindlustusseltsidele oli kardetust väiksem

Finantsinspektsiooni (FI) teatel osutus kevadise koroonakriisi mõju Eesti kahjukindlustusseltside mahtudele kardetust väiksemaks.

Tänu vähenenud kahjude arvule paranes eelkõige kaskokindlustuse tulemus.
Tänu vähenenud kahjude arvule paranes eelkõige kaskokindlustuse tulemus. Foto: pexels

Eestis litsentsitud kahjukindlustusseltsid kogusid tänavu esimesel poolaastal kindlustusmakseid 298 miljonit eurot, mida on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 2,1 protsendi võrra vähem, teatas FI.

Kõige suuremaks riskiks oli investeeringute väärtuse vähenemine, mis halvendas seltside finantspositsiooni, kuid sellest taastuti küllaltki kiiresti. Kindlustusmaksete mahu vähenemise prognoosid ei realiseerunud, kahjude statistikale avaldunud mõju oli pigem positiivne. Kapitaliseeritus isegi paranes ja seltsid said hästi hakkama ka kaugtöö tingimustes.

FI hinnangul näitas kevadine kogemus, et kui koroonakriis ei laiene otseselt finantskriisiks, on kahjukindlustussektoril võimekus kriisi mõjudega toime tulla. Majanduslangus mõjutab kindlasti kindlustusseltside tulusid, kuid sellevõrra väheneb ka kahjude maht.

Kindlustusmaksete kahanemise tipp jäi aprillikuusse, järgnevatel kuudel on mahud hakanud taastuma. Maksed on vähenenud eelkõige sõidukitega seotud kindlustusliikides – liikluskindlustuses ja kaskokindlustuses.

Liikluskindlustuses on kindlustusmaksete vähenemise põhjuseks koroonakriisi ajal toimunud tariifide langetamine, mis hakkas mõju avaldama juba teises kvartalis. Lisaks vähenes nõudlus reisikindlustuse järele, kuna kriisi tippajal olid riigipiirid suletud ja see vähendas reisikindlustusmakseid selles tootes ligi poole võrra.

Esinenud kahjunõuete maht oli 2020. aasta esimesel poolaastal 162 miljonit eurot, mis kahanes võrreldes 2019. aasta esimese poolaastaga 4,6 protsenti.

Kuigi kriisi alguses kasvasid nõuded reisikindlustuses ja rahalise kaotuse kindlustuses, siis nii liikluskindlustuses kui ka kaskokindlustuses on kahjunõuete kogusumma vähenenud. Peamiseks põhjuseks oli liiklustiheduse oluline vähenemine kriisitingimustes, mis vähendas ka kahjujuhtumite arvu.

Kahjukindlustusseltside kulud on vähenenud samas ulatuses kindlustusmaksete mahuga, moodustades esimesel poolaastal 75 miljonit eurot.

Eesti kahjukindlustusturul tegutsevad kindlustusandjad, sealhulgas välisriikide kahjukindlustusandjate filiaalid, kogusid esimesel poolaastal kindlustusmakseid 194 miljoni euro ulatuses, mida oli 4,2 protsenti vähem kui eelmise aasta samal perioodil.

Vaadates kriisi mõju kogutud kindlustusmaksete mahule võib märgata, et filiaalid on rohkem kannatada saanud. Kui Eesti kahjukindlustusandjate poolt Eestis kogutud kindlustusmaksed vähenesid poolaastal 2,4 protsenti, siis filiaalidel vähenesid mahud samal ajal 8,5 protsenti Filiaalide osakaal kahanes seetõttu 27,3 protsendile.

Kahjukindlustusseltside kombineeritud suhe oli 2020. aasta esimesel poolaastal 86 protsenti, mis on varasemate perioodidega võrreldes oluliselt parem näitaja. Tänu vähenenud kahjude arvule paranes eelkõige kaskokindlustuse tulemus.

Kahjude arv vähenes ka liikluskindlustuses, kuid esinenud kahjunõuete summa languse kompenseeris tariifide alanemisest tingitud teenitud preemiate vähenemine selles liigis. Kahjusuhe oli esimesel poolaastal 57,5 protsenti ja kulusuhte suurus 28,5 protsenti.

Kahjukindlustusseltsid teenisid 2020. aasta esimesel poolaastal kasumit 30,5 miljonit eurot. Suur osa sellest tulenes teises kvartalis toimunud investeeringute väärtuse taastumisest kriisiaegsest madalseisust. Aasta alguses valitsenud turusituatsioonini veel jõutud pole.

Kahjukindlustussektori investeeringute maht koos rahaga pangakontodel ulatus poolaasta lõpu seisuga 845 miljoni euroni.

TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes