27.07.2021 Teisipäev

Krediidiasutuste varad kasvasid juunis 8,9 protsenti 35 miljardini

Eesti Panga andmeil kasvasid krediidiasutuste varad juunis peamiselt kodumajapidamiste laenude toel aastavõrdluses 8,9 protsenti 35 miljardi euroni, liisinguettevõtete varade aastakasv oli 2,2 protsenti, ulatudes juunis pisut üle 3 miljardi euro.

Mitteresidentide hoiuste maht suurenes aastaga 1,2 miljardi euro võrra ja moodustas krediidiasutuste hoiuste jäägist 13,6 protsenti
Mitteresidentide hoiuste maht suurenes aastaga 1,2 miljardi euro võrra ja moodustas krediidiasutuste hoiuste jäägist 13,6 protsenti Foto: pixabay.com

Hoiuste maht krediidiasutustes oli juunis 25 miljardit eurot, kahanedes eelmise kuuga võrreldes 1,6 protsenti ehk 415 miljoni euro võrra, kuid kasvades aastaga 14,8 protsenti ehk 3,2 miljardi euro võrra, teatas keskpank. Aastakasvu panustasid kõige enam residentidest kodumajapidamiste hoiused.

Mitteresidentide hoiuste maht suurenes aastaga 1,2 miljardi euro võrra ja moodustas krediidiasutuste hoiuste jäägist 13,6 protsenti.

Krediidiasutuste laenuportfellist moodustasid üle 60 päeva viivises olevad kodumajapidamiste ja mittefinantsettevõtete laenud 76,4 miljonit eurot ehk 0,43 protsenti. Aasta tagasi samal perioodil oli vastav näitaja 0,59 protsenti. Aastaga kahanes kodumajapidamiste ja mittefinantsettevõtete kõikide viivises olevate laenude maht.

Krediidiasutuste kasum oli esimeses kvartalis 100 miljonit eurot, mida on 9 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Mittefinantsettevõtetele antud laenude ja liisingute jääk oli 9,4 miljardit eurot, kasvades aastaga 3,4 protsenti ning olles eelmise kuu kasvust 1,1 protsendipunkti suurem.

Pikema kui aastase tähtajaga väljastatud laenude maht oli 298,3 miljonit eurot, mis on 89,8 miljonit eurot suurem kui eelneval kuul. 88,6 protsenti mittefinantsettevõtetele antud laenudest olid pikaajalised laenud.

anti mittefinantsettevõtetele 83 miljoni euro väärtuses ehk aastatagusega võrreldes 35,5 protsenti rohkem. Mittefinantsettevõtetele antud pikaajaliste laenude ja liisingute maht oli 381 miljonit eurot, mida on 98 miljonit eurot rohkem kui eelneval kuul ja 221 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Kuue kõige suurema laenumahuga tegevusala hulgas kasvas võrreldes eelmise kuuga enim kinnisvara- ja ehitussektorile antud laenude maht, suurim langus oli kaubandussektorile antud laenude mahus.

Mittefinantsettevõtete hoiuste maht suurenes aastaga 15 protsenti, jõudes 8,8 miljardi euroni. Aastakasv saavutati keskpanga andmeil peamiselt tänu residentide hoiustele. Mitteresidentide osakaal mittefinantsettevõtete hoiuste jäägis oli 2,2 protsenti, mis on 0,5 protsendipunkti väiksem kui eelmisel aastal samal ajal.

Mittefinantsettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli 2,9 protsenti. Mais oli see näitaja 2,6 protsenti ja eelmise aasta juunis 3,1 protsenti. Mittefinantsettevõtete uute pikaajaliste laenude keskmine intressimäär on väga muutlik ja sõltub sellest, mis projekte ja millises mahus kuu jooksul rahastati.

Mittefinantsettevõtete tähtajaliste hoiuste keskmine intressimäär oli 0,23 protsenti ja väljastatud liisingute keskmine intressimäär 2,26 protsenti.

Kodumajapidamistele antud laenude ja liisingute jääk kasvas aastaga 6,5 protsenti ja ulatus 11 miljardi euroni. Kodumajapidamiste laenudest moodustavad peamise osa eluasemelaenud, mida on kokku võetud 9 miljardi euro väärtuses. Eluasemelaenude jääk on aastaga kasvanud 7,9 protsendi ehk 654,9 miljoni euro võrra.

Kodumajapidamistele antud eluasemelaenude maht oli juunis 145,4 miljonit eurot. Seda on 25 miljonit eurot vähem kui eelmisel kuul, kuid 48 miljonit eurot rohkem kui samal ajal aasta tagasi.

Krediitkaardilaene anti 46,4 miljoni euro väärtuses. Aastavõrdluses on see näitaja kasvanud 8,8 miljoni euro võrra.

Kodumajapidamised liisisid autosid 30,8 miljoni euro eest. Võrreldes eelmisega kuuga on maht 300 000 euro võrra väiksem. Samal ajal aasta tagasi oli kodumajapidamiste autoliisingute maht 21,6 miljonit eurot ehk aastakasv oli 42,8 protsenti.

Kodumajapidamiste hoiuste maht suurenes aastaga 12,7 protsenti, ulatudes 11,4 miljardi euroni. Aastakasv saavutati peamiselt tänu residentide hoiustele, mitteresidentide osakaal hoiusejäägis oli 11,3 protsenti ehk aastaga 2,4 protsendipunkti vähem.

Kodumajapidamistele antud tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär oli juunis 2,10 protsenti, mis on 0,25 protsendipunkti madalam kui eelmisel aastal samal ajal, kuid 0,01 protsendipunkti kõrgem kui eelmisel kuul. Tähtajaliste hoiuste intressimäär – 0,55 protsenti – oli pisut kõrgem kui eelmisel kuul ning autoliisingute keskmine intressimäär oli 2,52 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!