09.10.2018 Teisipäev

Krediidiasutuste avansilised maksed

Alates 1. jaanuarist 2018 peavad krediidiasutused (nii residendist krediidiasutused kui ka mitteresidendist krediidiasutuse Eesti filiaalid) maksma oma eelmises kvartalis teenitud kasumilt avansilist tulumaksu (tulumaksuseaduse (TuMS) § 471 lõige 1). Ülevaate kohustusest annab maksu- ja tolliamet.

Kvartali kasumit võib vähendada TuMS-i § 50 lõikes 11 ja § 53 lõikes 41 nimetatud maksuvabade tulude võrra, mis on saadud aruandekvartalis. Samuti võib kvartali kasumit vähendada kuni 19 eelmise kvartali kahjumi võrra. Eelmiste kvartalite kahjumit saab kasumi vähendamiseks kasutada ulatuses, mida pole varem kasumi vähendamiseks kasutatud.

Kui krediidiasutus teenis kvartalis kasumit, siis avansilise makse deklareerimise ja tasumise tähtajad on kvartaalsed, s.t et seda tehakse kord kvartalis ja järgmistel tähtaegadel:

  • I kvartali eest 10. juuniks
  • II kvartali eest 10. septembriks
  • III kvartali eest 10. detsembriks
  • IV kvartali eest 10. märtsiks

Seadusemuudatus kehtib küll alates 1. jaanuarist 2018, ent esimest korda peavad krediidiasutused deklareerima avansilist makset maksuhaldurile 10. septembriks 2018. Nimetatud tähtajaks deklareeritakse 2018. aasta II kvartalis teenitud kasum ja sellelt arvutatud avansiline makse (TuMS-i § 61 lõige 56).

Järgmiste kvartalite eest maksavad krediidiasutused avansilist makset eeltoodud tähtaegade kohaselt.

Avansilise makse tulumaksumäär on 14%.

Avansilist makset deklareeritakse vormil TSD kas lisas 3 või lisas 7. Lisa 7 V osas deklareerivad avansilist makset residendist krediidiasutused ja lisa 3 VI osas mitteresidendist krediidiasutuse Eesti filiaalid. Kui krediidiasutus teenis kvartalis kahjumit, siis selle kvartali kohta TSD lisa 7 V osa või lisa 3 VI osa ei täideta.

Avansilisi makseid ei tagastata, vaid selle arvelt saab krediidiasutus vähendada TuMS-i § 50 lõigete 1 ja 2, § 501 ning § 53 lõike 4 alusel tekkinud maksukohustust (dividendid või muud kasumieraldised, omakapitali väljamaksed, püsivale tegevuskohale omistatud kasum, mis on maksustamisperioodil püsivast tegevuskohast rahalises või mitterahalises vormis välja viidud). Avansilisi makseid saab maha arvata ulatuses, mida ei ole varem maha arvatud.

Maksukohustuste vähendamiseks saab kasutada eelmistel kalendriaastatel makstud avansilisi makseid. See tähendab, et 2018. aastal makstud avansilisi makseid saab krediidiasutus kasutada TuMS-i § 50 lõigete 1 ja 2, § 501 ning § 53 lõike 4 alusel tekkinud maksukohustuste vähendamiseks alates 2019. aastast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!