gif Company 930x140 ee

 

29.01.2020 Kolmapäev

Hiinast tellimine läheb kallimaks

Hiinast tellimine läheb kallimaks.
Hiinast tellimine läheb kallimaks.

Järgmisel aastal muutub Hiinast nutitelefoni ümbrise, leedlambi või mõne muu pisividina tellimine nii kallimaks kui ka tülikamaks, kirjutab Postimees.

Praegu on Hiinast, USA-st või mõnest teisest Euroopa Liidu (EL) välisest riigist kaupade tellimine väga lihtne ehk kaup, mille väärtus jääb alla 22 euro, saabub Eestisse laevade ja lennukitega täiesti käibe- ja tollimaksuvabalt. Lisaks ei pea sellist pakki deklareerima ega muud moodi kuskil arvele võtma.

Järgmisel aastal aga kõik muutub. Euroopa Liidu direktiivi järgi maksustatakse 2021. aasta 1. jaanuarist igasugune kaup, mis saabub väljastpoolt Euroopa Liitu, kohe väärtuse esimesest eurost. Eesmärk on vähendada käibemaksupettust ja pakkuda kodumaistele e-kauplejatele võrdsemaid konkurentsitingimusi – nemad peavad ju praegu täiega maksma. See tähendab, et näiteks Hiinast tellitud 20-eurose kõlari hind hakkab järgmisel aastal olema 24 eurot.

Hinnatõus ei paista kuigi suur, ent see pole veel kõik. Eesti Posti ehk Omniva juht Ansi Arumeel selgitas, et lisaks käibemaksule pannakse pakile suure tõenäosusega peale veel üks tasu. See on teenustasu, mida Omniva tahab tolliprotseduuride, IT-süsteemi arendamise ja deklareerimise eest. Kui suur summa olema hakkab, Arumeel ei öelnud, kuid kinnitas, et tõenäoliselt mitte liiga suur, kuna nende huvi pole rahvusvahelist e-kaubandust blokeerida.

Üks asi on hinnatõus, kuid teine, võib-olla isegi kõvem proovikivi on see, kuidas paki saamine inimesele võimalikult mugavaks ja lihtsaks teha. Arumeel nimetas hoiatavaid näiteid Rootsist, kus deklareerimissüsteem kukkus välja liiga keeruline ja kallis. Kui nii läheb, võib paki tellinud inimene halvimal juhul käega lüüa ega viitsi sellele järele minna, kuna pisividin ei ole väärt väga paljude paberite täitmise vaeva. Omniva kavatseb seda igal juhul vältida, sest nende huvides pole kuue miljoni paki otsa istuma jääda.

gif Company 930x140 ee

 

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes